Vrchlabí: čtyři tajné devitalizace

Horská nemocnice ve Vrchlabí na sklonku minulého týdne tajně a proti vůli ministerstva zdravotnictví provedla devitalizační operace, tedy podvázání rakovinového nádoru, na čtyřech pacientech. „Podle mých informací šlo…

o tři nádory na kůži a jeden rakovinový nádor tlustého střeva,“ řekl Právu v úterý Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů. Ten má zaručeně ověřené informace, protože s Horskou nemocnicí na devitalizaci úzce spolupracuje. Ředitel Nemocnice ve Vrchlabí, chirurg Vladimír Dryml, na dotaz Práva, zda operovali devitalizační technikou, včera odpověděl: „Nemohu vyloučit ani potvrdit. Nebudu se vyjadřovat do té doby, dokud se nezmění vedení ministerstva zdravotnictví, které má k devitalizaci záporný vztah. To říkám od poloviny května, kdy jsme devitalizační program u deseti pacientů spustili, a to dodržím. Tím vysvětluji, proč neinformujeme.“ Dodal, že „až budu ministrem, tak devitalizaci nařídím do všech nemocnic“. Na další dotaz, zda operoval on sám, nebo externí chirurg, řekl: „Nebudu odpovídat.“ Pacienti jsou sledováni a jejich zdravotní stav podle našich informací odpovídá zákroku. Dryml dodal, že denně se hlásí mnoho zájemců o zákrok. Jak jsme již uvedli, ministerstvo je proti klinickým zkouškám na pacientech. Devitalizační metoda podvázání nádoru na souboru 40 pacientů se ukázala jako neúčinná a většina z nich již zemřela. Sám ministr Bohumil Fišer proti této metodě vysloveně není, ale žádá její vrácení k pokusům na zvířatech. Jestliže se prokáže její přínos, pak by povolil druhou klinickou studii.

Olejár je už po převazu

Předseda Svazu pacientů Luboš Olejár se v úterý podrobil převazu po pátečním devitalizačním zákroku. „Byl mně odstraněn nádor v dolní polovině obličeje a vše, zdá se, je v pořádku,“ řekl Právu. Dodal, že nemůže uvést jméno zdravotnického pracoviště, protože lékaři se bojí, že by mohli přijít o licenci. „Zákrok byl proveden na soukromé chirurgické klinice v Praze a operoval mě chirurg Zbyněk. Víc říci nemohu.“ Informoval, že v závěrečných fázích je příprava na založení družstva Svazu pacientů, které by si pronajalo část zdravotnického zařízení, kde by se prováděly devitalizační zákroky. Odmítl však říci, kde to bude s tím, že jde o zdravotnické zařízení bývalého krajského dosahu, s nímž si nyní nikdo neví rady.

Václav Pergl, Právo, 29.5.2002

Ohodnoťte tento článek!