Vrtulníky mohou přistávat v nemocnici v Liberci

26. 6. 2014 8:13
přidejte názor
Autor: Redakce
Vrtulníky s těžce zraněnými pacienty mohou ode dneška přistávat přímo v areálu liberecké nemocnice. Zprovoznění heliportu umožní záchranné službě častější nasazení vrtulníku. ČTK to řekl její krajský ředitel Vladimír Hadač.


„Dostupnost pro vrtulník a transport do nemocnice bude pro nás jednodušší. Dříve třeba transport z rychlostní komunikace s přesunem na letiště a sanitou do nemocnice ztrácel význam,“ uvedl Hadač.

Největší nemocnice v Libereckém kraji dosud heliport neměla. Pacienty letecká záchranná služba dopravovala na liberecké letiště, odkud je převážely sanitky. Ročně šlo o zhruba 500 případů. Cesta trvala i s přeložením 15 minut. „Pro pacienty to bude větší komfort. Ošetření na odborném pracovišti bude navazovat v kratším časovém intervalu, tím pádem i riziko komplikací se snižuje,“ dodal Hadač.

O výstavbě přistávací plochy v areálu nemocnice se léta diskutovalo, realizaci ale brzdil nedostatek peněz. Stavět se začalo před rokem s pomocí evropské dotace. Náklady byly 41 milionů korun, z dotace se zaplatilo 29,75 milionu.

Nemocnice nechala posoudit šest variant umístění heliportu, nakonec vybrala takzvanou trojnožku, což je ocelová konstrukce tyčící se do výšky 20 metrů nad parčíkem v dolní části areálu. „V republice je unikátní konstrukcí i vybaveností,“ řekl dnes v Liberci ředitel sekce letových standardů Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký.

Heliport je vyhřívaný a vybavený světly pro přistávání v noci. Vrtulníky budou moci v nemocnici přistávat celoročně, a to i těžké vojenské stroje o hmotnosti 6,4 tuny. Železobetonová přistávací plocha ve tvaru talíře má průměr 30 metrů a je ve výšce pátého patra sousedního pavilonu chirurgie. Heliport s pavilonem spojuje ocelová lávka vážící 31,5 tuny. Hmotnost ocelového skeletu je 230 tun. Veřejnosti je přístupná plošina ve výšce zhruba pěti metrů.

Výstavba heliportu byla nezbytnou podmínkou k tomu, aby si liberecká nemocnice udržela status traumacentra. Heliport také zrychlí a usnadní transport těžce zraněných pacientů, kteří jsou přiváženi z celého Libereckého kraje i přilehlých oblastí do dalších specializovaných pracovišť nemocnice - kardiocentra či neurocentra.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?