Přejít na obsah

Všech devět zdravotních pojišťoven hospodaří vyrovnaně, bez dluhů

zpět
21.11.2007

Všech devět zdravotních pojišťoven hospodaří vyrovnaně a nejsou zatíženy závazky po lhůtě splatnosti. Vyplývá to ze zprávy, kterou předloží ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) kabinetu. Bez dluhu je i VZP, která na přelomu let 2005 a 2006 zápasila s dluhem 12 miliard korun...

Celkem má zdravotnictví ročně kolem 200 miliard.

Podle zprávy ministerstev zdravotnictví a financí k bilanci zdravotního pojištění za první pololetí 2007 „lze hodnotit výsledky hospodaření všech zdravotních pojišťoven ve všech hlavních ukazatelích pozitivně“. VZP splatila závazky po lhůtě splatnosti ve výši 2,428 miliardy korun, navíc vytvořila finanční rezervy, které v plánech na tento rok ani nepředpokládala.

Všechny zdravotní pojišťovny naplňují rezervní fondy, jejichž stav, včetně prostředků uložených v cenných papírech, stoupl na 2,374 miliardy korun. Stav peněžních rezerv na všech bankovních účtech, včetně hodnoty cenných papírů, vzrostl u všech devíti zdravotních pojišťoven v prvním pololetí celkově o 8,735 miliardy a dosáhl 18,472 miliardy korun, uvádí Julínek ve zprávě pro vládu.

Připomíná, že růst výběru pojistného umožnil, aby více peněz putovalo i do provozních fondů pojišťoven. Meziročně stoupl výběr pojistného o 10,6 procenta, stoupla i platba, kterou hradí stát za děti, důchodce a nezaměstnané.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Všech devět zdravotních pojišťoven hospodaří…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Všech devět zdravotních pojišťoven hospodaří…

Komentáře

dalších 6 komentářů
David Ma.x Bravo!  | 22. 11. 2007 01:59

A nenapadlo někoho,že halavolysý ananas žije zatím z regulací a opatření toho přihlouplého dráta? Pojišťovny jsou vyrovnané, ale lékaři jsou nevyrovnaní.Tak si zatleskáme a dále se budeme věnovat hrozícímu neokomunismu.Jen aby nám třešničky zase nevolily prof. Klauna. Bychom se pak museli prof. štítit,ne? Mám návrh, budeme apolitičtí, budeme se věnovat práci a podpoře ministerstva, ale jenom budovy, protože jinak bychom se mohli zaplést.

Petr Bouzek Nezskové zdravotní pojišťovny a neziskové nemocnice  | 21. 11. 2007 14:40

Základním smyslem zdravotnictví není generovat zisk. To však neznamená, že zdravotníci nemají být dobře zaplaceni, abychom si rozuměli. Ať generuje zisk policie s hasiči. Zdravotní pojišťovny mají být v oblasti základního zdravotního pojištění neziskové s možností komerčního připojištění, kde je zisk samozřejmě zcela na místě. Co je na tom nepochopitelného nebo špatného?

Provozní fondy  | 21. 11. 2007 14:38

To máme radost že pojišťovny mohou dát více prostředků do svých provozních fondů. Tak i na to bude sloužit 30 Kč.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné