Všech devět zdravotních pojišťoven hospodaří vyrovnaně, bez dluhů

Titulní obrázek

Všech devět zdravotních pojišťoven hospodaří vyrovnaně a nejsou zatíženy závazky po lhůtě splatnosti. Vyplývá to ze zprávy, kterou předloží ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) kabinetu. Bez dluhu je i VZP, která na přelomu let 2005 a 2006 zápasila s dluhem 12 miliard korun…

Celkem má zdravotnictví ročně kolem 200 miliard.

Podle zprávy ministerstev zdravotnictví a financí k bilanci zdravotního pojištění za první pololetí 2007 „lze hodnotit výsledky hospodaření všech zdravotních pojišťoven ve všech hlavních ukazatelích pozitivně“. VZP splatila závazky po lhůtě splatnosti ve výši 2,428 miliardy korun, navíc vytvořila finanční rezervy, které v plánech na tento rok ani nepředpokládala.

Všechny zdravotní pojišťovny naplňují rezervní fondy, jejichž stav, včetně prostředků uložených v cenných papírech, stoupl na 2,374 miliardy korun. Stav peněžních rezerv na všech bankovních účtech, včetně hodnoty cenných papírů, vzrostl u všech devíti zdravotních pojišťoven v prvním pololetí celkově o 8,735 miliardy a dosáhl 18,472 miliardy korun, uvádí Julínek ve zprávě pro vládu.

Připomíná, že růst výběru pojistného umožnil, aby více peněz putovalo i do provozních fondů pojišťoven. Meziročně stoupl výběr pojistného o 10,6 procenta, stoupla i platba, kterou hradí stát za děti, důchodce a nezaměstnané.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!