Všechna ocenění míří přímo k IZIPu

Internetové zdravotní knížky prošly auditem, který potvrdil, že data o pacientech jsou velmi dobře zabezpečena. Včera o tom informoval marketingový ředitel společnosti IZIP Pavel Karásek. Audit tak podle něj vyvrátil pochybnosti ministra zdravotnictví Davida Ratha o bezpečnosti internetových knížek…

Z Rathova podnětu se knížkami zabývá Úřad pro ochranu osobních údajů. Rath projektu vytýkal i to, že je provázán s politiky ODS, podle ministra plynou peníze pojištěnců na jejich konta. “ Společnost včera získala mezinárodně uznávanou značku Good Privacy, udělovanou firmám s kvalitním systémem ochrany dat,“ upřesnil Karásek. Značku uděluje Sdružení pro certifikaci systému jakosti, které je členem mezinárodní sítě IQNet.

Rath vyčká

Rath řekl, že vyčká, až dostane vyjádření úřadu k podnětu. Podle něj je kuriózní, že se IZIP soustřeďuje na sbírání “ různých zvláštních mezinárodních ocenění“, to prý na Ratha působí podezřelým dojmem. IZIP je například referenčním projektem Evropské unie. Rath v podnětu upozornil, že údaje do systému jsou zadávány bez vědomí pacientů, jako příklad uvedl karlovarskou nemocnici. Mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů Hana Štěpánková potvrdila, že IZIP má řádně registrovanou databázi, to však nemá ráz akreditace. “ Registrace nevypovídá nic o kvalitě zabezpečení,“ uvedla.

Školení nebylo jednotné

Podle výkonného ředitele IZIP Tomáše Mládka auditoři prověřili preventivní opatření pro případ selhání pracovníků, počítačových programů nebo techniky. Auditoři sledovali i odpovědnost pracovníků při útoku na server a systém jejich školení. Vedoucí IT Michal Pajr řekl, že příprava na audit trvala dva měsíce. Audit měl dvě fáze – začátkem června auditoři zjistili drobné nedostatky, například to, že není jednotné školení pracovníků. Společnost IZIP proto aktualizovala havarijní plán a některá bezpečnostní pravidla, pracovníci byli detailně proškoleni. Další fáze kontrolovala odstranění nedostatků.

Nemocnice i pojišťovny

Elektronickou zdravotní knížku se zapsanými nemocemi i léčbou má 972.000 pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny, zapisovat do ní může 8.318 zdravotníků a přes 50 nemocnic. Počet zápisů přesáhl 4,3 milionu. O systém mají zájem zaměstnanecké pojišťovny. U elektronických knížek funguje několik prvků zabezpečení.

Zdravotní knížky

– Zdravotní knížku si zřizuje sám pacient, který jediný rozhoduje, komu přístup do ní umožní.

– Zabezpečení dat je obdobné jako u bankovních účtů. Ke vstupu je nutné znát identifikační číslo a přístupové heslo, případně si pacient může přidat osobní heslo a použít elektronický certifikát.

Metro

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Jana Bartoníková

Dobrý den, chci se vyjádřit k článku o IZIPU, také jsem se v něm zaregistrovala

a myslím si, že je to výborná věc. Jsem alergik snad na vše, co alergenní je, i na některá analgetika. Jelikož jezdím autem, měla jsem obavu, pokud by mě potkala nehoda a já nebyla schopna komunikovat,jak by se to lékaři dozvěděli. Díky IZIPU, kde mám vše poznačeno jsem klidnější, a také si myslím, že to usnadní lékařům práci a pacientům pochůzky po různých opakovaných laborat. vyšetření. Tomu, kdo tento systém u nás zavedl nesmírně fandím a věřím, že ho náš p.ministr nezruší. Jen by bylo vhodné podrobněji a častěji s tímto systémem seznamovat širokou veřejnost. Držím palce

Všechna ocenění míří přímo k IZIPu
Ohodnoťte tento článek!