Všechny lékárny prý dluží distributorům asi 2,5 miliardy korun

Celkově dluží lékárny distributorům léčiv asi 2,5 miliardy korun, řekl ve středu ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý. Půl miliardy podle něj
připadá na čtyři velké fakultní nemocnice, o zbytek se dělí ostatní nemocnice a lékárny. Podle Suchého v poslední době klesají dluhy za medikamenty u krajských nemocnic…

PRAHA – Distributorům podle něj dluží většina lékáren.

Za vznik dluhů mohou podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby zčásti pozdní platby od pojišťoven. „Lékárny se ale tím, jak byla snížena marže, dostávají do neřešitelné situace, protože mají o deset procent snížené příjmy,“ dodal. Největším dlužníkům z řad fakultních nemocnic chtějí distributoři, když jim neuhradí dluhy do 14 dnů, zastavit dodávky léků.

Jedním z velkých dlužníků je i pražská nemocnice Na Bulovce, která by měla dlužit distributorům asi 200 milionů korun. „Nemocnice dostávala (od pojišťoven) paušální platbu, ale rok od roku narůstal počet specializovaných výkonů,“ vysvětlil vznik dluhu její mluvčí Jiří Kratochvíl. Náklady na péči o pacienty byly podle něj vyšší, než kolik dostávala nemocnice od pojišťoven.

S tím souhlasí i mluvčí pražské Thomayerovy nemocnice Petr Mach. Nemocnice dluží velkým distributorům léčiv po lhůtě splatnosti celkem 57,5 milionů korun. Další zmiňovanou nemocnicí je i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která by měla údajně dlužit asi 130 milionů korun.

Distributoři si ale uvědomují to, že by zastavení dodávky léků mohlo ohrozit pacienty. Postačí jim tedy, když do týdne dostanou veřejný závazek od ministra financí Bohuslava Sobotky, že dluhy budou uhrazeny.

Ministerstvo zdravotnictví v úterý oznámilo to, že si vyžádalo od nemocnic analýzu jejich závazků po lhůtě splatnosti, žádné problémy s dluhy za léky ale podle jeho mluvčí Jany Kocové zatím oznámeny nebyly. “(Ministr zdravotnictví David) Rath chce řídit všechny nemocnice v republice, a tady dal jasně najevo to,

že neví, co tyto nemocnice dělají,“ komentoval Suchý stanovisko ministerstva. Rath si podle Kocové na čtvrtek pozval zástupce nemocnic, se kterými by chtěl jejich situaci probrat.

Krom léků dluží některé nemocnice i za zdravotnické prostředky, která zahrnují širokou škálu výrobků od chirurgického šití přes ortopedické pomůcky až po diagnostická zařízení a informační systémy. Tyto dluhy na podzim loňského roku dosáhly 1,2 miliardy; fakultní nemocnice dlužily 450 milionů a krajské 750 milionů korun. V listopadu to řekl prezident České asociace dodavatelů zdravotnických prostředků Czechmed Tomáš Vican.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!