Všeobecná fakultní nemocnice má centrum, kde se léčí světlem

„V pražské Všeobecné fakultní nemocnici bylo dnes otevřeno centrum, kde se bude léčit světlem. Lasery a další přístroje využívající světelných částic budou mít
k dispozici lékaři z různých klinik. Centrum také má rozvíjet
vlastní výzkum,“ řekl vedoucí lékař Roman Šmucler…

V pražské Všeobecné fakultní nemocnici bylo dnes otevřeno centrum, kde se bude léčit světlem. Lasery a další přístroje využívající světelných částic budou mít k dispozici lékaři z různých klinik. Centrum také má rozvíjet vlastní výzkum, řekl novinářům jeho vedoucí lékař Roman Šmucler.

Využití laserů při odstraňování určitých typů zhoubných nádorů je podle něj pro pacienta šetrnější a zároveň levnější pro zdravotní pojišťovny. Zatímco klasické operace některých nádorů stojí tisíce korun, jejich odstranění laserem se pohybuje v řádu stokorun, vysvětlil Šmucler.

Zdravotní pojišťovny ale podle něj obvykle léčbu laserem nehradí, některé jen po schválení revizním lékařem. Šmucler doufá, že se tento problém podaří vyřešit. Od poloviny devadesátých let se využití laseru v Česku rozvíjelo především ve sféře komerčního lékařství, zejména v kožní a oční medicíně.

Praha má podle Šmuclera jednu z největších sítí těchto center na světě. Dodal, že si lidé mohou v Praze vybírat z více pracovišť než například v mnohem větším Londýně.

Nové centrum má těmto technologiím pomoci se rozšířit i ve veřejném zdravotnictví. Jeho vzorem jsou dvě známá pracoviště: Wellmanova laboratoř na Harvardově univerzitě a Beckmanův laserový institut v Kalifornii.

Tato centra spojují medicínské obory s fyziky a inženýry. Klinická praxe se potkává i s výzkumem a výrobou, vysvětlil Šmucler, který na obou pracovištích působil. Podobně by mělo podle něj fungovat i české centrum.

Chce komunikovat s firmami a pomáhat domácím výrobcům. Centrum hodlá také podporovat nadějné české studenty a zvát zahraniční odborníky. Organizačně patří pod stomatologickou kliniku, která má s lasery více než desetileté zkušenosti.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!