Přejít na obsah

Všeobecná zdravotní pojišťovna ovládla společnost IZIP

zpět
25.8.2011
lékař, počítač, dokumentace, e-health
zvětšitlékař, počítač, dokumentace, e-healthZdroj: www.epha.org

lékař, počítač, dokumentace, e-health | Zdroj: www.epha.org

 

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), odkoupila dalších 46 procent akcií společnosti IZIP a stala se tak majoritním vlastníkem společnosti, která pro ni provozuje elektronické zdravotní knížky. V rozhovoru pro dnešní Právo to řekl ředitel VZP Pavel Horák.

Nákupem většinového podílu ve společnosti IZIP pověřila již v lednu vedení VZP její správní rada v čele s Markem Šnajdrem (ODS).

Vzhledem k tomu, že pojišťovna za desetiletou existenci IZIP investovala do projektu více než miliardu korun, a skutečnost, že VZP je jediným klientem společnosti, byla při nákupu podílu podmínkou symbolická cena a prokazatelná efektivita, kterou VZP ověřovala prostřednictvím pilotních projektů v Karlovarském kraji a kraji Vysočina.

Cena rozhodujícího podílu přijde pojišťovnu na 1,1 milionu korun, tedy tisíc korun za akcii.

Šance pro IZIP

Projekt elektronických zdravotních knížek se dlouhodobě potýká s kritikou předraženosti a nezájmem lékařů se do systému zapojit. Jedním z nejhlasitějších kritiků je David Rath (ČSSD), který už jako ministr zdravotnictví usiloval o vypovězení smlouvy VZP s IZIP.

Ale například i Svaz pacientů už dříve prohlásil, že by VZP měla přestat elektronické knížky IZIP platit.

Vytvoření systému IZIP přišlo na 300 milionů korun, což je podle některých zahraničních expertů násobně nižší částka, než kterou si vyžádaly podobné projekty jinde. I podle Marka Šnajdra tkví hlavní problém projektu především v mizivém zapojení poskytovatelů a pojištěnců.

„Potřebujeme nejen, aby se zapojili poskytovatelé, ale aby i pojištěnci, řekněme, z časování jednou za kvartál byli schopni získat přesný přehled o tom, jaká péče je na ně vykazována a byli schopni odsouhlasit, zda to odpovídá skutečnosti nebo ne, protože ta kontrola musí být dvousměrná,“ uvedl v lednu Šnajdr v rozhovoru pro Český rozhlas.

Změna vlastnické struktury dává IZIP šanci na další existenci. Ministerstvo nyní nebude bránit dalším investicím do projektu elektronických knížek. Obecně se elektronizace zdravotnictví těší velké vládní podpoře a i podle jejího poradního orgánu NERV by měla být jedním z hlavních systémových nástrojů zajišťujících udržitelné financování zdravotnictví v příštích letech.

Také podle Pavla Horáka je elektronizace zdravotnictví jedinou cestou k efektivitě a úsporám. „Teď, když jsme se stali většinovými vlastníky společnosti a IZIP je tak naší dceřinou společností, máme vytvořeny podmínky pro to, aby se elektronizace českého zdravotnictví mohla rozvíjet, uzavřel ředitel VZP pro Právo.

__
Tisková zpráva VZP

VZP vlastní většinový podíl ve společnosti IZIP

Ziskem 51 % akcií se Všeobecná zdravotní pojišťovna stala většinovým vlastníkem společnosti IZIP, která je tak nyní její dceřinou společností. Tímto krokem byly vytvořeny podmínky pro to, aby se elektronizace českého zdravotnictví mohla dál rozvíjet a současně aby byly lépe ochráněny investice a zájmy pojišťovny v této společnosti. O navýšení majetkového podílu VZP ČR ve společnosti IZIP rozhodla správní rada pojišťovny.

Dosud Všeobecná zdravotní pojišťovna vlastnila ve společnosti IZIP 5 % akcií. Za dalších 46 % akcií nyní pojišťovna zaplatí 1 104 000 korun. Byly tedy nakoupeny za nominální hodnotu 1 000 Kč za jednu akcii.

Jsme přesvědčeni, že z dlouhodobého hlediska je elektronizace zdravotnictví jedinou cestou k efektivitě, úsporám, ale i ke kvalitě péče. Nadále budeme podporovat systém sdílení informací o zdravotní péči mezi lékaři navzájem a mezi pacienty formou elektronických zdravotních knížek.

Současně bychom rádi připomněli, že díky elektronické zdravotní knížce klienti mimo jiné získávají přehled o předepsaných lécích a vyúčtované péči, a to vede k reklamacím nesprávně vyúčtované a nikdy neposkytnuté péče, kterou následně strháváme z úhrad těm, kteří ji vykázali, a v křiklavých případech věc předáváme orgánům činným v trestním řízení. Počet těchto upozornění od pacientů roste, což s sebou samozřejmě přináší úspory.

Projekt IZIP je referenčním projektem EU a ve vyspělé Evropě je takto nebo podobně pojatá kontrola nákladů již několik let trendem ve zdravotním pojišťovnictví.

Mgr. Jiří Rod vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí


Komentovat článek: Všeobecná zdravotní pojišťovna ovládla…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Všeobecná zdravotní pojišťovna ovládla…

Komentáře

dalších 19 komentářů
Jiri Wicherek nemyslím si  | 27. 08. 2011 09:32

To jste opsal z propagacniho materialu IZIPu? Dobre zbozi se chvali samo, propagaci nepotrebuje. O kvalite IZIPu dostatecne vypovida jeho obliba mezi lekari.

Jiri Wicherek Kupecke pocty  | 27. 08. 2011 09:30

Vytvoření systému IZIP stálo zhruba 300 milionů korun. Za deset let vydala VZP za knížky IZIP už miliardu korun. VZP kupuje 46 procent akcií, za jednu akcii zaplatí tisíc korun, celkem zaplatí 1 100 00O Kc. Z výše uvedeného lze dovodit: Celková hodnota IZIPu je (pokud jsem to správně spočítal) 2 391 304,3 Kc (tzn. 2 391 akcií). Nu, při srovnání s výše uvedenou počáteční a najmě následnou investici za 10 let by to byl na prvni pohled uzasny kseft. Ten kseft ma ovsem "malou durku" ty investrice byly ze strany kupujícího, tzn. ze strany VZP. Ještě poznámka - internetové zdravotní knížky měly podle svých autorů zdravotnictví ušetřit. Neví někdo, kde byla výše úspor VZP v důsledku fungování IZIPu za posledních 10 let uvedena? Znate nekdo nejakou kasuistiku, dle ktere informace ziskane diky IZIPu významně změnily rozhodování o způsobu léčby či někomu zcela prokazatelně zachránily život?

MUDr Jiří Kilian nemyslím si  | 26. 08. 2011 14:39

:-)))))))))))))))):-)))))))))))))))):-))))))))))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné