Vši ve sněmovně

veš

Vši na školách pronikly na včerejší jednání sněmovny. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) doporučil na boj proti těmto parazitům účinné prostředky lidového léčitelství, konkrétně zábaly hlavy a olejové pololázně. Ministerstvo podle něj v současné době nemá informace o hromadném výskytu vší. Podotkl, že ani v rámci direktiv EU o hlášení epidemií „vši nejsou sledovány“.

Heger tak reagoval na dotaz poslankyně KSČM Ivany Levé, podle níž se vši na školách množí a rodiče na prostředky proti nim musejí utrácet velké sumy. „A to jen kvůli tomu, že se jiní rodiče o své děti nestarají anebo ne dostatečně,“ poznamenala Levá. V některých základních a mateřských školách se tak podle ní vši vyskytují celoročně. Ministra žádala o radu, jak pomoci školám s tímto „neřešitelným“ problémem.

Ministr řekl, že na opakovaný výskyt je nejlépe upozornit místní hygieniky a spolupracovat při zásahu s pediatry. „Opravdu neexistuje nějaké totální řešení, které by bylo nějak jednoznačné,“ poznamenal.

Heger také uvedl, že výskyt vší je spíše esteticko-sociální problém nežli problém zdravotní. Podotkl, že vši nepřenášejí žádná významná onemocnění. „Problém se zcela periodicky vrací a myslím si, že jsme si ho všichni užili buď sami se sebou, nebo se svými dětmi. Já tedy rozhodně ano,“ přiznal ministr.

Ohodnoťte tento článek!