Vstup firem do Bulovky je na spadnutí

Budou soukromé peníze pro Bulovku znamenat záchranu, nebo zkázu? Pražští lékaři a politici se o tom stále přou.

O přeměně Fakultní nemocnice Na Bulovce na metropolitní nemocnici se hovoří již několik let. Před pár dny se opět rozvířila debata ohledně případného vstupu soukromého investora do nemocnice. Pokud totiž pražští zastupitelé převzetí Bulovky městem v říjnu skutečně odhlasují, bude se řešit otázka, kde vzít peníze na opravy a rozvoj nemocnice. Podle poslance a předsedy pražského výboru pro zdravotnictví Borise Šťastného jsou stále ve hře tři varianty, z nichž však jen jedna je reálná.

První je provozovat Bulovku ve stávajícím stavu, což je ale podle Šťastného nemyslitelné. Stejně tak vylučuje, že by nemocnici dalo peníze město. Z jednoduchého důvodu: nemá je. Takže zbývá třetí řešení, a to sehnat peníze jinde. Buď formou půjčky, například od Evropské rozvojové banky, nebo skrze spojení veřejných a soukromých peněz.

V takovém případě by potřebné opravy a další náklady zaplatila soukromá společnost. Té by se v budoucnu vložené prostředky vrátily z peněz, které nemocnice vydělá. Podle Borise Šťastného je to nejlepší varianta, protože kompletní prodej či pronájem nemocnice odmítá.

„Pokud dojde na variantu, kterou prosazuji, ve zdravotnictví by to bylo revoluční. Jinak ale tyto projekty fungují běžně ve vodárenství, plynárenství a podobně,“ řekl Šťastný. Osobnost pražské medicíny, kandidát na ředitele pražského IKEMu a kardiochirurg Jan Pirk je k tomu ale skeptický. Neumí si představit vstup soukromé společnosti, která by dobrovolně dala peníze do projektu a zároveň nechtěla mít absolutní rozhodovací právo.

„To by museli být úplní šílenci,“ myslí si Pirk. Podle Šťastného to ale možné je. „Nemocnice by zůstala v majetku města, stejně tak by mu zůstal podíl na zisku,“ tvrdí poslanec.

První rozhodnutí má padnout na říjnovém zasedání zastupitelstva. Pokud rada a zastupitelé dají zelenou převodu Bulovky do vlastnictví města, začne se v první polovině roku připravovat zákon, který dá této přeměně jasná pravidla. Primátor Bohuslav Svoboda potvrdil, že město zájem o nemocnici stále má. Podmínil ho však právě tím, že se musí vyřešit otázka jejího hospodaření. „Peníze, které Bulovce chybí, jsou veliké,“ poznamenal Svoboda. Hovoří se o částce kolem dvou miliard korun.

Současný zřizovatel Bulovky, ministerstvo zdravotnictví, už s investicemi do nemocnice nepočítá. „Vzhledem ke krácení rozpočtu nemáme takové prostředky k dispozici,“ sdělil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo je pro

Ministerstvo s převzetím nemocnice městem souhlasí. „Očekáváme, že magistrát předloží žádost schválenou zastupitelstvem. A také projekt, na jehož základě bude nemocnice dále plně životaschopná a bude se rozvíjet,“ uvedl mluvčí.

Zástupci nemocnice se k budoucnosti nevyjadřují. „Tato jednání jdou mimo nás, nijak se jich neúčastníme. Je to záležitost ministerstva jako našeho zřizovatele,“ reagoval mluvčí Bulovky Jakub Hofmann.

Vstup firem do Bulovky je na spadnutí
Ohodnoťte tento článek!