Přejít na obsah

Vstupné 1 euro degraduje lékaře na úroveň německé toaletářky

zpět
4.1.2008

Pacientů neubude, zato administrativa se zvýší. Tak hodnotí někteří zubní lékaři nařízení vybírat třicetikorunové poplatky v ordinacích. "Na druhé straně je nutné zdůraznit, že je to po více než deseti letech první ministerské rozhodnutí, které občanům jasně říká, že stát na bezplatnou péči nemá," říká stomatolog Milan Hanusek...

Pacientů neubude, zato administrativa se zvýší. Tak hodnotí někteří zubní lékaři nařízení vybírat třicetikorunové poplatky v ordinacích.

„Na druhé straně je nutné zdůraznit, že je to po více než deseti letech první ministerské rozhodnutí, které občanům jasně říká, že stát na bezplatnou péči nemá a pacientům nezbude, než se na financování zdravotnictví podílet,“ uvažuje stomatolog Milan Hanusek ze Šlapanova.

Ovšem vybírat plošně třicet korun v ordinaci se mu nelíbí. Konkrétně u stomatologů se prý míjí účinkem hlavní ministerská vize, a sice, že v čekárně ubude „zbytečných“ pacientů. „K nám nechodí simulanti, ale pacienti, kteří skutečně péči potřebují. To znamená, že čekárna bude plná pořád stejně, jen přibude zbytečná administrativa. Vybírat poplatky musím, jinak dostanu pokutu,“ zdůrazňuje lékař.

O výběr poplatků se lékaři bude starat zdravotní sestra. Jenže to znamená, aby stomatolog Hanusek do budoucna uvažoval o zaměstnání jedné administrativní síly.

„Raději bych si spočítal skutečné výdaje na ošetření nemocného a vystavil účet, než plošně vybíral vstupné v hodnotě jednoho euro jako toaletářka na německé dálnici,“ konstatuje ironicky zubař.

Předseda stomatologické komory v Havlíčkově Brodě Luboš Jirgl hodnotí situaci zatím zdrženlivě.

„Abych byl upřímný, tak zatím nevím, co bych o regulačních poplatcích říkal. Efekt tohoto kroku se ukáže až po čase - nejdříve hodnotitelné období je podle mého soudu 1 rok,“ tvrdí stomatolog. V praxi po prvním dnu provozu s regulačními poplatky nepozoruje žádnou dramatickou změnu.

„Systém výběru není vůbec zatěžující, navíc mám výběr softwarově ošetřený, takže mi počítač vždy poplatek připomene. Pacienti jsou na poplatek připraveni, a navíc mají většinou drobné, takže nenastal problém, kterého jsem se obával nejvíc: že nebudeme mít dostatek drobných na vrácení. Negativní reakce pacientů jsem dnes nezaznamenal,“ dovává lékař.

Štěpánka Saadouni, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Vstupné 1 euro degraduje lékaře na úroveň…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vstupné 1 euro degraduje lékaře na úroveň…

Komentáře

dalších 33 komentářů
skeptik jde to dobře  | 8. 01. 2008 10:32

zatím jen pozitiva- pacientů zhruba stejně, možná nepatrně míň, platí bez problémů, denně pár stovek navíc není špatných. mimochodem, ten odkaz na www.nespokojenilekari.cz na začátku debaty byl dobrý tip. díky.

Viki Re:prý jsme naivní a nepraktičtí  | 6. 01. 2008 20:18

A nemáte náhodou od 1.1.2008 také zvýšenou kapitační platbu ? Je-li efekt denně ca 800Kč, pak měsíčně 16 000 Kč? To nestojí za řeč? S poplatky naprosto souhlasím, jenom mne dovede dopálit kňourání některých lékařských kolegů o tom, jak je to hrozně náročné, jak nemají program, chodí jako žebráci s drobnýma v kapse apod. Za 16 000 měsíčně příjmu ( bez nákladů) se hlavinka může i trochu potrápit, ne ? A pakliže vyjde z navýšení kapitační platby dalších ca 12 000 měsíčně ....

Julie Re:zajímavý odkaz  | 6. 01. 2008 17:02

To už je vrchol,všude je zajímavý odkaz,u každého článku,ač s článkem vůbec nesouvisí.To by vážně chtělo Chocholouška.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné