VV podají trestní oznámení na lidi, kteří prosadili projekt IZIP

Ilustrační foto; stetoskop, počítač

Věci veřejné podají trestní oznámení na členy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), kteří využili svého vlivu v radě k prosazení projektu IZIP a zároveň byli akcionáři nebo společníky projektu. Na tiskové konferenci po jednání předsednictva nejmenší vládní strany to řekl předseda VV Radek John.

Předsednictvo zároveň uložilo svým členům správní rady VZP, aby navrhli odvolání předsedy správní rady Marka Šnajdra (ODS) i ředitele pojišťovny Pavla Horáka. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath řekl, že zástupci sociální demokracie v radě návrh podpoří.

Člen rady za VV Michal Babák ČTK řekl, že jeho strana počítá nejen s podporou sociálních demokratů, ale i komunistů. Nedokázal ale odhadnout, zda by jejich podpora k odvolání Šnajdra a Horáka stačila. VV podle něj budou ještě přesvědčovat členy rady za TOP 09.

Rath uvedl, že zástupci VV ve správní radě hlasovali pro nákup akcií a dnes tato strana vydává „silná prohlášení“. IZIP označil za nesmyslný a předražený projekt, který ničemu neprospěje. Uvedl, že jako ministr zdravotnictví s IZIP vypověděl smlouvu a zastavil mu všechny platby. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ale později výpověď stáhl a platby obnovil. Projekt od té doby získal dalších 1,5 miliardy korun. Odpovědnost za to nese Julínek a Šnajdr, dodal Rath.

Podáním trestního oznámení předsednictvo VV pověřilo místopředsedu strany pro boj s korupcí Tomáše Jarolíma. Oznámení bude podle předsedy Johna mířit i na případné další osoby zodpovědné za současný stav projektu IZIP. O jaké lidi se bude jednat, dnes Jarolím odmítl říci s tím, že jejich jména případně zveřejní po podání trestního oznámení na konci příštího týdne.

VZP nyní pořídila 46 procent akcií IZIP, celkem jich tak má 51 procent. Koupi schválila správní rada pojišťovny. Zbylých 49 procent cenných papírů drží neznámá švýcarská firma eHI eHealth International, na niž své akcie převedli spoluzakladatelé projektu – europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký – i další akcionáři. Oba politici byli před lety ve sněmovním zdravotním výboru, který o projektu tehdy rozhodoval. Cabrnoch byl i členem správní rady VZP.

Rath dnes uvedl, že čelil žalobě Ouzkého a Cabrnocha, protože o nich řekl, že prostřednictvím IZIP tunelují VZP. S Ouzkým spor vyhrál, S Cabrnochem prohrál a musel se mu omluvit, protože prý europoslanec před soudem prohlásil, že s IZIP nemá nic společného. Nyní je podle Ratha jasné, že byl Cabrnoch podílníkem IZIP. Rath ho označil za lháře.

IZIP podle Johna hospodaří výlučně s penězi daňových poplatníků, neboť jejím jediným klientem je VZP. „Ze společnosti jsou systematicky vyváděny finanční prostředky formou nákupu služeb,“ uvedl John. Peníze podle něj míří ke spřízněným osobám. Dodal, že audit nyní prokázal, že společnost IZIP „je de facto prázdnou schránkou, které náleží práva k patentu a určitá práva k softwaru“.

Podle informací médií z auditu ale vyplynulo, že se autorská práva převedla na jinou firmu. Desítky milionů korun prý končí u společností, jež s knížkami nemají nic společného. Podle mluvčího IZIP Marka Kuřiny je hospodaření projektu naprosto v pořádku a práva k patentu systému IZIP jsou výhradním majetkem společnosti. Horák v pondělí na tiskové konferenci ukázal písemné ujištění firmy IZIP, že se k akciím autorská práva vážou.

Ohodnoťte tento článek!