Přejít na obsah

VV: požadujeme zvýšení kompetencí sester

zpět
5.5.2010
sestra, sestry, lékařka,
zvětšitsestra, sestry, lékařka,Zdroj: businessweek.com

sestra, sestry, lékařka, | Zdroj: businessweek.com

 

Věci veřejné chtějí zvýšit kompetence zdravotních sester a zjednodušit stávajícího systému jejich vzdělávání. Pro zdravotní personál požadují zajistit vyšší finanční ohodnocení. „Na tyto opatření použijeme prostředky ušetřené na administrativních nákladech spojených s výběrem pojistného zavedením jediné pojišťovny pro správu standardu ve zdravotnictví a prostředky ušetřené definicí standardu,“ odpovídala na dotazy Zdraví.Euro.cz mluvčí strany Petra Hrušová.

Co je pro vás nejdůležitější v oblasti zdravotnictví?

Klíčové tři priority VV ve zdravotnictví jsou: a) Stanovení definice základní zdravotní péče, tedy standardu, na který má právo nárok každý občan z titulu placení základního zdravotního pojištění, bez dalších poplatků či doplatků. b) Stanovení páteřní sítě nemocnic a zdravotnických zařízení tuto péči poskytujících. Zdravotnická zařízení v této základní síti budou garantovat kvalitní a dostupnou zdravotní péči v rámci základního zdravotního pojištění. c) Rozdělení zdravotního pojištění na standardní a nadstandardní. Standardní bude zajišťovat úhradu základní zdravotní péče v zákonem jasně definovaném rozsahu, jejíž kvalitu a dostupnost bude garantovat stát a bude spravováno jedinou pojišťovnou pod ministerstvem zdravotnictví. V nadstandardu si budou konkurovat ostatní zdravotní pojišťovny.

Jaké změny by podle Vás měly přijít co nejdříve a co je spíše dlouhodobým plánem?

Návrhy uvedené v první odpovědi by měly být provedeny co nejdříve. Ruku v ruce s tím jde nezávislý technický a ekonomický audit všech fakultních a krajských nemocnic. Vedle toho je nezbytné okamžitě zrušit poplatek za položku na recept, po stanovení standardu potom zrušit regulační poplatky všechny. V rámci definice standardu je rovněž nutné stanovit pro každou skupinu nemocí minimálně jeden plně hrazený lék a zavést povinnost lékařů pacienty o tomto léku informovat. Jako další je nezbytné okamžitě řešit nedostatečnou a nevyhovující péči o seniory, to znamená především rozvoj a zvýšení dostupnosti paliativní péče a zavedení kvalitních lůžek dlouhodobé a pečovatelské péče.

Dlouhodobě je nutné posílit mechanismy, které umožní pojišťovnám pacienta finančně motivovat k preventivní péči o své zdraví; a stejně tak ohodnotit ty lékaře, kteří budou své pacienty v prevenci efektivně podporovat. Diskuse je třeba vést o dalším zvýšení spotřební daně na alkohol a tabákové výrobky. Výhledově je rovněž nutné posílení reálného práva pacientů na objektivní informace o možnostech léčby a kvalitě jednotlivých zdravotnických zařízení a zřízení elektronicky přístupných osobních, zdravotních účtů pacienta.

Jedním z největších problémů českého zdravotnictví jsou finance a mzdy lékařů, sester v nemocnicích. Jak chcete vyřešit tento problém?

Prosazujeme zvýšení finančního ohodnocení zdravotního personálu k zabránění dalšího odlivu kvalifikovaných pracovních sil do zahraničí a v případě zdravotních sester také zvýšení kompetencí všeobecné zdravotní sestry a zjednodušení stávajícího systému jejich vzdělávání. Na tyto opatření použijeme prostředky ušetřené na administrativních nákladech spojených s výběrem pojistného zavedením jediné pojišťovny pro správu standardu ve zdravotnictví a prostředky ušetřené definicí standardu, tedy základní zdravotní péče.

Co v současném systému považujete za vyhovující a co by podle Vás mělo být zachováno?

Především vysoká úroveň kvality zdravotní péče a kvality práce našich lékařů a zdravotních sester, která je celosvětově plně konkurenceschopná. Navrhovaná opatření mají směřovat k jejímu zachování a zvyšování.

Ve svém programu píšete, že by měla být jediná státem spravovaná pojišťovna, která by střádala všechny peníze z veřejného zdravotního pojištění. Ostatní pojišťovny by se mohly podílet na nadstandardní péči. Jak chcete takový krok prosadit? Pojišťovny zřejmě s takovým rozdělením nebudou souhlasit.

Tento krok bude muset být upraven legislativně zákonem. Zástupci pojišťoven musí pochopit, že úlohou pojišťovny, minimálně v základním zdravotním pojištění, není vydělávat, ale účinně a efektivně přerozdělovat svěřené prostředky na základě kvality odvedené práce nikoliv kvantity, jako je tomu dnes.

Chcete snížit odvody na zdravotní pojištění o 5 procent. To je poměrně odvážné prohlášení, neobáváte se, že budou peníze někde chybět?

Námi navrhovaná opatření ušetří ve zdravotnictví 15 mld korun ročně, ze kterých toto snížení pokryjeme. Do zdravotnictví není nutné lít další a další prostředky, je nutné najít úspory v rámci systému. Takové my navrhujeme. Systém financování zdravotnictví je postaven naruby. Odsouhlasená výše příjmů do zdravotnictví má být to, co určuje absolutní limit výdajů. Výdaje se neregulují a stále se doplácí. Je nutné hledat další úspory např. v nekontrolovaných výdajích na léky. Další úspory určitě přinese audit hospodaření fakultních a krajských nemocnic.

Postupně chcete zrušit i regulační poplatky. Zároveň ale přiznáváte, že svou regulační funkci plní. Jakým způsobem chcete zamezit plýtvání ve zdravotnictví?

Regulační poplatky svou úlohu plnily, především v počátku svého zavedení. Jejich efektivita však klesá a po definování základní zdravotní péče budou zcela nepotřebné. Každý pacient bude vědět na co, kde a kolikrát má v rámci standardu nárok, vše ostatní si bude muset připlatit. Pacient rovněž bude mít v rámci svých elektronických zdravotních účtů kontrolu nad odvedeným pojistným i čerpané zdravotní péči, tudíž nebude docházet k případům, kdy je za pacienta účtována léčba či zákrok, které nikdy nepodstoupil.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: VV: požadujeme zvýšení kompetencí sester

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku VV: požadujeme zvýšení kompetencí sester

Komentáře

dalších 11 komentářů
pace opravdu  | 6. 05. 2010 13:03

prinasi neco noveho do nasi politiky - zatimco jeho predchudci prichazeli, aby se zkorumpovat nechali, John prichazi jiz zkorumpovany a tedy na politiku dokonale pripraven...

pan Thenol Komunisty nechceme  | 6. 05. 2010 08:15

ale medaile od Ústředního výboru Socialistického svazu mládeže se nepočítá. ze serveru www.nespaltese.cz V roce 1985 vyznamenal Ústřední výbor SSM Radka Johna bronzovou medailí za socialistickou výchovu P.S: ...Zatímco mnoho Johnových kolegů muselo veřejnosti vysvětlit své angažmá ve strukturách komunistické moci, Radek John mává negativním lustračním osvědčením – může být v klidu, protože jeho spis zmizel. Strana Věci veřejné, jíž je Radek John nyní předsedou, de facto patří majiteli největší bezpečnostní agentury v zemi. Je to jenom ironie?...

pan Thenol Zajímavé  | 6. 05. 2010 07:55

ze serveru www.nespaltese.cz Radek John: Ví, že Věci veřejné budou výdělečné Nejen prací živ je člověk. Těchto slov se do politiky se deroucí Radek John očividně drží jako klíště. Vedle své práce spisovatele a novináře si totiž roky „přivydělával“ ve firmě Ora print, kterou spíše než výsledky práce proslavily podivné a nehorázně předražené veřejné zakázky. Firmu založil nechvalně známý, českou i švýcarskou policií vyšetřovaný, přítel Pavla Béma podnikatel Roman Janoušek. Angažmá Radka Johna v ní rozhodně nebylo zanedbatelné, neboť od roku 2002 seděl na pozici předsedy představenstva. V jeho éře získala firma několik „zakázek snů“, z nichž vyčnívá časopis Pohoda pojištěnce (později Svět pojištěnce), který Ora print pod Johnovým vedením vydával pro VZP. Od roku 2002 do loňska za to společnost vyinkasovala 700 milionů korun. Celá věc je více než podezřelá minimálně ze dvou jasných příčin. Už při výběrovém řízení bylo vítězství Ora printu velmi zvláštní, protože jiná firma nabízela vydávání časopisu za mnohem nižší cenu. Po provedení auditu vybralo šokované vedení VZP v tendru novou firmu, která časopis vyrábí za stejných podmínek o polovinu levněji. Je tedy jasné, že Radek John prostřednictvím společnosti Ora print poskytoval služby předražené minimálně o 100% a doslova vysál z VZP zhruba 350 milionů korun. Pro jaké částky si teď chce jít do politiky? Z VZP odsál 700 milionů Kč

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné