VV vadí úhradová vyhláška, chtějí více peněz do zdravotnictví

Vít Bárta

Vládním Věcem veřejným se nelíbí návrh úhradové vyhlášky, kterou připravil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Platby pojišťoven by podle VV příští rok měly růst o čtyři procenta. Na péči by podle nich mělo jít zhruba o pět miliard korun více, než jak s tím počítá Heger.

Novinářům to řekli předseda poslanců VV Vít Bárta a zdravotní expert strany Jiří Štětina. Ministerstvo návrh jako populistický odmítlo, musí prý zohledňovat kritickou ekonomickou situaci.

„Názor zdravotnických zařízení kritizujících jen dvouprocentní navýšení vyhlášky je oprávněnou připomínkou v neprospěch ministerstva,“ řekl Bárta. Heger sám podle něj v září na jednání koaličních lídrů připouštěl, že kvůli zvýšení DPH a růstu platů lékařů je třeba v příštím roce posílit zdravotnictví o 12 miliard korun. Dvouprocentní navýšení podle Bárty znamená maximálně 4,8 miliardy korun navíc.

„Domníváme se, že chybějících 4,8 až 5 miliard korun je možné najít především u zdravotních pojišťoven, které se zatím nedostatečně podílejí na nákladech složité situace ve zdravotnictví,“ řekl Bárta. VV podle něj ale zároveň podpoří zvýšení kompetencí pojišťoven tak, aby mohly více rozhodovat o úsporných opatřeních.

„Ministerstvo musí dbát o dlouhodobou udržitelnost kvalitní zdravotní péče pro pacienty. Nemůže se řídit populistickými výroky, ale musí brát v potaz kritickou ekonomickou situaci nejen v ČR, ale celé eurozóně,“ řekl ČTK mluvčí Vlastimil Sršeň.

Ministerstvo zdravotnictví v úhradové vyhlášce na příští rok zachovává rozsah péče na úrovni loňska. Nemocnicím podle Hegera přidá v průměru dvě až tři procenta. Pokrýt by to podle něj mělo nárůst platů lékařů o 6,25 procenta. Ambulance dostanou stejně jako loni, laboratoře a rentgeny méně. Nárůst výběru ministerstvo odhadlo na celkem pět miliard.

Rozhodnutí o úhradové vyhlášce je v pravomoci ministerstva. Tento týden ji poslalo do připomínkového řízení, kde se mohou vyjádřit například zástupci zdravotníků. Text dostala všechna ministertva, VV mají možnost se k textu touto cestou vyjádřit. Konečné slovo ale má Heger. Bárta novinářům řekl, že VV s ním chtějí o věci vést „odbornou debatu“ například na poslaneckém klubu VV. Jednání koaličních lídrů k této věci nyní nežádají.

Ohodnoťte tento článek!