Přejít na obsah

Vy máte mlčet, okřikl radní Larva (ČSSD) kolegu Bradáče

zpět
9.2.2011
Václav Larva
zvětšitVáclav LarvaZdroj: www.mmkv.cz

Václav Larva | Zdroj: www.mmkv.cz

 

Krajští politici se pohádali kvůli pronájmu nemocnic tak, že výhrůžky létaly vzduchem.

Problémy ve zdravotnictví v Karlovarském kraji eskalují. Kromě nespokojených lékařů, z nichž 78 podepsalo výpověď v rámci akce Děkujeme, odcházíme, se do sebe nyní pustily také krajské špičky sociálních demokratů.

Radní Václav Larva se včera ostře a nevybíravě opřel do svého stranického kolegy, radního Jaroslava Bradáče. A to kvůli pronájmu karlovarské a chebské nemocnice a před zraky užaslých novinářů. Jejich hádka byla o to pikantnější, že oba jsou členové představenstva Karlovarské krajské nemocnice (KKN).

„Kdo vám dal právo, abyste do toho fušoval, dával někomu rady a náhubek? Vy k tomu nemáte kompetence a ani ve stranické hierarchii nemáte velkou sílu. Vy máte mlčet. Toto extempore budu ventilovat dál a budu si na vás stěžovat,“ ostře okřikl Larva, radní pro zdravotnictví, radního pro zemědělství Bradáče.

Larva tak reagoval na Bradáčova slova, že chebská i karlovarská nemocnice jsou schopny vývoje a pro jejich pronájem neviděl relevantní argumenty.

„Radní Larva mluví dlouze a někdy tím unavuje. Kde zůstane konkurence a pluralita? Navíc se ti velcí vždy mezi sebou dokáží domluvit a soukromý subjekt má vždy vyšší šance vytřískat peníze,“ protestoval proti jejich pronájmu Bradáč. „Stěžovat si můžete, na to máte právo,“ sdělil poté Larvovi, který záměr pronájmu obou zdravotnických zařízení prosazuje.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) záměr pronájmu nevidí negativně. „Nevím, proč každý tvrdí, že tento krok by byl špatný. Samozřejmě to ještě není uzavřené, protože náš koaliční partner (KSČM, pozn.red.) je proti pronájmu,“ konstatoval.

„Podle mě by ale pronájem mohl zkvalitnit péči a dát provozovatelům nemocnice větší přehled o tom, co který lékař dělá a jaké předepisuje léky. Rozhodně je potřeba se na problematiku dívat ze všech stran a rozhodnout se s rozumem a po řádných jednáních,“ nastínil Novotný. „Navíc pacienti potřebují podle mě kvalitní péči, kterou jim musí nabídnout spokojený personál. Pokud jsou spokojení zaměstnanci nemocnic a pacienti, tak pak podle mě běžné občany nezajímá, kdo nemocnici řídí,“ doplnil Novotný.

Dodal, že pokud je vše potřeba vyjednat a rozhodnout, tak času v takto těžké situaci moc nezbývá. Larva však tvrdí, že prostor pro diskuse ještě je. „Samozřejmě ne velký, ale přesto je prostor pro komunikaci. Vnitřní termín na vyřešení problematiky jsem si dal do poloviny února,“ vypočítal. A jak na zprávy o záměru pronájmu nemocnic v kraji reagují Cheb a Karlovy Vary? Vedení chebské radnice tomunakloněné není.

Starosta města Pavel Vanoušek už dříve uvedl, že by s ním nesouhlasili a že jde o názor téměř všech zastupitelů.

Jeho slova v úterý potvrdil i místostarosta Vladimír Hartmann. „Pronájem nemocnice není krátkodobou záležitostí,“ uvedl a vysvětlil, že by rádi vyčkali, jak se situace vyvine v sokolovské nemocnici. „Je jasné, že obavy z pronájmu panují,“ a dodal, že důvodem je i strach z omezování důležitých oddělení, která by nebyla tak finančně atraktivní.

Primátor Petr Kulhánek zdůraznil, že pro Karlovy Vary je prioritou zachování dostupné lékařské péče ve stávajícím či širším rozsahu a stávající či lepší kvalitě. „Město v tuto chvíli preferuje zachování přímé kontroly Karlovarského kraje nad chodem nemocnice. Pokud budou pádné důvody, pro které by vstup soukromého partnera mohl lépe než přímá správa krajem naplnit dostupnost, rozsah a kvalitu poskytované péče, chce se s nimi město seznámit,“ uvedl primátor.


Klíčová slova

Autoři

Ivana Kalinová, Regionální deník

Související články

4.2. Nemocnice: smyčka se stahuje Nemocnice: smyčka se stahuje
0 příspěvků
9.12. Chceme nemocnici, píší zájemci Chceme nemocnici, píší zájemci
2 příspěvků
29.11. Dojednáno: Za pronájem nemocnice kraj získá 60 milionů Dojednáno: Za pronájem nemocnice kraj získá 60 milionů
19 příspěvků
13.11. ČSSD a KSČM chtějí hlavu Podzemské ČSSD a KSČM chtějí hlavu Podzemské
10 příspěvků

Komentovat článek: Vy máte mlčet, okřikl radní Larva (ČSSD) kolegu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vy máte mlčet, okřikl radní Larva (ČSSD) kolegu…

Komentáře

další 4 komentáře
Quo Vadis Domine Podivne cesty  | 9. 02. 2011 20:47

Vážený pane hejtmane. Otec vaší strany, Ferdinand Lassalle, by vám všem v Rade KK dal dnes pořádně přes hubu!

Honza Ja bych jen pripomnel  | 9. 02. 2011 20:42

ze to byla predevsim CSSD, ktera tak vehementne kritizovala minule vedeni ODS, kdyz chtelo dat nemocnice do pronajmu. Se nám nejak nazorove vyvijeji! Lidi, neverte tem zlodejum uz ani slovo!!!!

Vivat Náš krajský úřad  | 9. 02. 2011 20:38

To je bída! Vyléčený alkoholik se sociálním cítěním, který nestíhá ani svou ordinaci, teď privatizuje nemocnice a tvoří koncepce zdravotnictví. Vedoucí dopravy z kaolínky zase kafrá do školství. Mega zloděj bude žádat o dotace z Bruselu. A celé to vede komunistický ředitel z učňáku. Ještě někdo se celé dnešní kritické situaci v Karlovarském kraji diví?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné