Výběr budoucích rozhodců ve zdravotnictví začal tento týden testy

dotazník, tužka, dokumenty

Výběr budoucích rozhodců pro zdravotnictví začal tento týden písemnými testy. Legislativní náměstek ministryně zdravotnictví Martin Plíšek řekl ČTK, že z 30 přihlášených skládalo 12 v úterý písemnou část ze zdravotnického práva a pravidel rozhodčího řízení.

Příští týden je čeká ústní část, výsledky budou zveřejněny ve čtvrtek. Termíny pro další zájemce budou vypsány. Rozhodčí soud pro zdravotnictví by mohl začít fungovat od září.

Rozhodci pomohou řešit spory pacientů s lékaři a pojištěnců se zdravotní pojišťovnou o úhradu poskytnuté péče. Jde o společný projekt ministerstva zdravotnictví, Českého zdravotnického fóra a Hospodářské komory. Do zářijového startu je podle Plíška ještě nutné dohodnout pravidla se zdravotními pojišťovnami a vytipovat kauzy, které začnou rozhodci řešit.

Dosud pacienti a pojištěnci, kteří nesouhlasili s úhradou péče, museli dávat připomínky své zdravotní pojišťovně. Pokud nepochodili, zbýval jim jen běžný soud, kde ale za rozhodnutí platili, navíc na ně mnohdy i dlouho čekali. Rozhodci naproti tomu budou řešit spory v krátké době a za minimální poplatek, mluví se o zhruba 800 korunách.

Podle původních záměrů měla být účast v rozhodčím řízení povinná pro zdravotní pojišťovny i poskytovatele péče, pro pacienty měla být dobrovolná. Česká lékařská komora odmítla povinnost pro lékaře. Ministerstvo přistoupilo na to, že účast bude dobrovolná pro všechny, tedy i pro pojišťovny a zdravotnická zařízení.

Od září se tak pacienti budou moci snáze bránit, když například po nich bude chtít lékař zaplatit za ošetření, které podle pacienta platí zdravotní pojišťovna, případně od nich lékař vybere registrační poplatek, na který podle pacienta neměl právo. Pacienti také budou moci snáze řešit spory o to, zda jim pojišťovna má uhradit léčení v cizině a zda se právě jich týká překročení limitu poplatků, takže by jim měla pojišťovna vrátit peníze.

Pacienti a pojištěnci se budou moci obracet na více než 70 kontaktních míst po republice, která spravuje Hospodářská komora. Až rozhodčí soud začne fungovat, budou na webech tří zúčastněných institucí seznamy schválených rozhodců.

Výběr budoucích rozhodců ve zdravotnictví začal tento týden testy
Ohodnoťte tento článek!