Výběr poplatků: někde automaty, někde lidé

Titulní obrázek

Jakým způsobem budou nemocnice vybírat od ledna regulační poplatky? Některá zařízení zavádějí automaty, v jiných nemocnicích budou peníze vybírat před ambulancemi speciální pracovníci. Náklady na nákup automatů u menších nemocnic se pohybují kolem půl milionu korun…

Motol: peníze budou vybírat lidé

Fakultní nemocnice Motol v Praze nebude zatím na výběr poplatků zavádět žádné automaty. Peníze za ambulanci a za hospitalizaci budou vybírat speciální pracovníci.

„Na nejfrekventovanějších 16 místech v nemocnici budou poplatky vybírat pracovníci nemocnice. Myslíme si, že lidský faktor je v takto nové věci spolehlivější než zavádění automatů. Pokud by se ruční vybírání poplatků náhodou neosvědčilo, můžeme teoreticky na mechanizaci výběrů peněz přistoupit časem,“ uvedla pro Zdraví.Euro.cz mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

Kolik bude provoz těchto pracovních sil stát, nemocnice zatím neupřesnila. „Víme však, že to náklady na zaplacení těchto pracovníků nebudou vyšší než zavedení automatů.“ Zatím podle Jurinové není jasné asi to, zda tyto pracovní síly budou zaměstnanci nemocnice nebo budou pro nemocnici pracovat na základě jiného pracovního poměru.

„Proces vybírání poplatků bude fungovat následovně. Před ambulancí bude sedět speciální pracovník nemocnice. Pacient si u něj koupí tři barevně odlišené a perforované kartičky, dvě z nich odevzdá lékaři (jedna kartička zůstane založená v dokumentaci pacienta, druhá půjde do účtárny). V nemocnici bude fungovat reklamační okénko, kde budou moci pacienti řešit nejasné případy. Pacienti, kteří poplatek nezaplatí, si vyzvednou dlužní úpis a fakturu,“ říká Jurinová.

Plzeň: platební známky

„V rámci Fakultní nemocnice Plzeň budou zřízená viditelně označená prodejní místa, kde bude možné zakoupit platební známku sloužící k úhradě zavedených regulačních poplatků. Tuto známku pacient odevzdá při ambulantním ošetření,“ uvádí mluvčí nemocnice Renata Jenšíková.

„Jako součást ambulantní lékařské zprávy poté obdrží potvrzení o provedené úhradě registračního poplatku, splňující předepsané náležitosti. Jako výběrová místa využijeme přijímací kanceláře, pokladny, vstupní kartotéky či recepce jednotlivých ambulantních částí a hlavní vstupy do budov. Hlavní prodejní místa budou pro zvýšení komfortu vybavena automatickými peněžními měniči, které jsme již zakoupili. V čase, kdy je v ambulancích největší nápor pacientů, tedy od 7.00 do 11.00 hodin, posílíme dle potřeby uvedená prodejní místa vybranými THP pracovníky,“ shrnuje mluvčí nemocnice.

Co se týče zpracování dat z výběru poplatků, využije FN Plzeň již stávající klinický informační systém. „Není třeba nákupu dalšího speciálního softwaru. Provedeme pouze úpravu stávající verze,“ upřesňuje Jenšíková.

Český Krumlov: co největší automatizace

Nemocnice v Českém Krumlově bude vybírat poplatky za ambulantní ošetření a návštěvu LSPP v areálu prostřednictvím tří kusů automatických bankovkových a mincovních pokladen. Na detašovaných pracovištích bude vybírat peníze v hotovosti proti příjmovým pokladním dokladům.

“Hospitalizační poplatky za pobyt v nemocnici budou řešeny prostřednictvím ústavní pokladny, nebo v hotovosti na příslušných odděleních nemocnice. Návrh směrnice a dosavadní jednání směřují k tomu, aby minimum těchto poplatků bylo převodem z účtů pacientů nebo přes složenky dodatečně,“ odpověděl na dotaz Zdraví.Euro.cz ekonom nemocnice Václav Grabmüller.

Koupě tří kusů bankovkových a mincovních automatů přijde nemocnici na zhruba 450 tisíc korun. Nemocnice přitom předpokládá, že přijme jednu pracovnici na výběr a sledování výběru poplatků.

Ani tato nemocnice nebude muset přijímat žádný speciální software na vyhodnocování dat z výběru poplatků. „Smlouvy s tvůrci softwaru užívaného v naší nemocnici jsou koncipovány tak, že legislativní změny jsou automaticky promítnuty do tohoto softwaru,“ uvedl Grabmüller.

Zdůraznil, že vedení nemocnice se snaží, aby lednové změny dolehly na zdravotníky co nejméně. „Chtěli bychom, aby zdravotnický personál byl těmito novými poplatky zatěžován co nejméně. Snažíme se proto o maximální automatizaci programů,“ říká ekonom nemocnice.

Jak je na výběr regulačních poplatků připraveno vaše zdravotnické zařízení? Napište nám!

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Výběr poplatků: někde automaty, někde lidé
Ohodnoťte tento článek!