Přejít na obsah

Výběr případů vědomého šíření viru HIV v Česku

zpět
14.2.2017
virus, HIV
zvětšitvirus, HIVZdroj: Shutterstock

virus, HIV | Zdroj: Shutterstock

 

Přehled případů vědomého šíření viru HIV v České republice od roku 2012.

5. ledna 2012 - Média informovala o tom, že se oběsil známý ostravský zubní lékař a bývalý ředitel Městské nemocnice Ostrava Jan Zháněl. Televize Nova o několik dní později uvedla, že Zháněl, který měl AIDS, tajil před svými sexuálními partnery svoje nakažení a hrozilo mu trestní stíhání a až osm let ve vězení.

20. května 2015 - Odvolací soud zpřísnil trest Rudolfu Martinu Novákovi za ohrožování virem HIV z tříleté podmínky na šest let vězení. Kromě šíření nakažlivé nemocí to byl podle soudu také pokus o těžké ublížení na zdraví. Novákovi, který o své nákaze virem HIV věděl od roku 2001 a který pracoval v několika nemocnicích a hotelích, hrozilo až 12 let vězení. Soud ho v minulosti za obdobný trestný čin již jednou potrestal - Novák, mezi lidmi známý pod přezdívkou Maarty, měl za sebou již 3,5 roku vězení, odkud byl podmínečně propuštěn před koncem trestu.

26. ledna 2016 - Deníky Mladá fronta Dnes (MfD) a Blesk uvedly, že pražští hygienici podali trestní oznámení na 30 mužů, kteří věděli, že jsou HIV pozitivní, přesto dál provozovali nechráněný sex. Podle šéfa AIDS centra Nemocnice Na Bulovce Ladislava Machaly jde o homosexuální muže původem z Prahy, z nichž někteří mají prestižní povolání.

24. ledna 2017 - Ústecký krajský soud poslal do vazby Zdeňka Pfeifera obviněného z vědomého šíření viru HIV. Důvodem byly obavy z jeho útěku a pokračování v trestné činnosti. Pfeifer se skrýval v Thajsku, tamní policie ho zatkla 18. ledna a byl deportován do Česka. Státní zastupitelství ho obžalovalo z osmi trestných činů, mimo jiné z pokusu těžkého ublížení na zdraví a šíření nakažlivé lidské nemoci. Pfeifer, kterému hrozí až dvanáct let vězení, se podle české policie dozvěděl o své HIV pozitivitě v září 2013, přesto nikoho ze svých sexuálních partnerů neinformoval. Během vyšetřování policisté zjistili, že měl styk minimálně s 23 muži.

13. února 2017 - Krajský soud ve Zlíně uložil Pavlu Sousedíkovi z Vizovic na Zlínsku osm let vězení za vědomé šíření viru HIV. Muž podle obžaloby jednoho muže virem nakazil a druhého riziku nákazy vystavil. Vinu ale odmítá. Tvrdí, že partnery o své nemoci předem informoval a s nakaženým navíc údajně pohlavní styk vůbec neměl.

- V Evropě vzbudil v uplynulých letech největší pozornost případ zpěvačky německé skupiny No Angels Nadji Benaissaové, které soud v německém Darmstadtu uložil v roce 2010 podmínečný trest s odkladem na dva roky a 300 hodin obecně prospěšných prací. Zpěvačka byla v mediálně ostře sledovaném procesu souzena za to, že měla nechráněný sex s muži, ačkoli věděla, že je nositelkou viru HIV. Na jednoho muže infekci přenesla. Činu se dopustila v 17 letech, proto případ rozhodoval soud pro mladistvé.


Komentovat článek: Výběr případů vědomého šíření viru HIV v Česku

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné