Výběr známých případů vícenásobných vražd či zabití ve zdravotnictví

Výběr známých případů vícenásobných vražd či zabití ve zdravotnictví v České republice i ve světě.

6. října 1960 – Soud vynesl trest smrti nad zdravotní sestrou Marií Fikáčkovou, která na přelomu 50. a 60. let vraždila novorozence v sušické nemocnici. Děti zabíjela tak, že je tloukla do měkkých a citlivých míst na hlavě. Motivem jejího jednání byla nenávist k plačícím dětem. Policistům se Fikáčková přiznala k nejméně deseti vraždám, prokázány jí byly dvě a navíc dva případy ublížení na zdraví. Za tyto činy byla v dubnu 1961 popravena.

21. února 2008 – K doživotnímu pobytu za mřížemi byl za sérii vražd odsouzen bývalý zaměstnanec nemocnice v Havlíčkově Brodě Petr Zelenka. Podáním léku heparin připravil na oddělení ARO o život sedm pacientů, dalších deset se zavraždit pokusil. Podle policie měl Zelenka na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus, protože už ale nemohl dostat vyšší trest, policie jej dál nestíhala.

Svět

13. dubna 1999 – Americký patolog Jack Kevorkian, který byl asi nejznámější osobou spojovanou s eutanazií, byl za zabití odsouzen v Pontiaku v Kalifornii do vězení na deset let. Muž, přezdívaný doktor smrt, údajně pomohl asi 130 nevyléčitelně nemocným lidem dobrovolně zemřít. Proti kontroverznímu patologovi arménského původu přitom soudy vedly několik procesů, v nichž byl žalován za pomoc k sebevraždě – a nakonec osvobozen. Obžaloba mu nikdy vinu za úmyslné zabití nedokázala. Až v září 1998 Kevorkian svému pacientovi, dvaapadesátiletému Thomasi Youkovi, jenž trpěl nevyléčitelnou degenerativní nervovou chorobou, osobně vpíchl smrtící injekci a pořídil o tom filmový záznam. Ten poskytl médiím, následně byl obviněn z vraždy a odsouzen. V roce 2007 byl ze zdravotních důvodů podmínečně propuštěn na svobodu a o čtyři roky později zemřel ve věku 83 let. Jeho životní příběh se v roce 2010 dočkal filmového zpracování. Ve snímku You Don't Know Jack (Neznáte Jacka) hlavní roli ztvárnil americký herec Al Pacino.

31. ledna 2000 – Britský lékař Harold Shipman byl odsouzen za vraždu 15 pacientek k několikanásobnému doživotí. Shipman, který v lednu 2004 spáchal ve vězení sebevraždu, mohl podle posledních zkoumání zavraždit až 355 lidí. Sám se k činům nepřiznal a jeho motivy zůstaly neznámé.

6. září 2000 – Americký lékař Michael Swango byl odsouzen k trojnásobnému doživotí za vraždy čtyř pacientů. Swango podle obžaloby v letech 1981 až 1997 usmrcoval své pacienty a kolegy v nemocnici injekcemi draslíku nebo přidáním jedu na mravence do nápojů svých obětí. Vraždil asi nejen v New Yorku, ale také v Africe, kde pracoval v křesťanské misi. Byl odhalen a zatčen v roce 1997, jeho obětí ale podle policie mohlo být až 60.

12. března 2002 – Ošetřovatel nemocnice v Los Angeles v Kalifornii Efren Saldivar se přiznal, že od roku 1989 usmrtil 40 až 50 pacientů údajně na prahu smrti. Výměnou za přiznání k šesti vraždám byl ušetřen trestu smrti, dostal šestinásobné doživotí.

28. ledna 2005 – Švýcarského ošetřovatele Rogera Andermatta, jemuž bylo prokázáno usmrcení 22 osob v letech 1995 až 2001, odsoudil tribunál v Lucernu k doživotnímu vězení. Zabíjel především staré ženy u nich doma i v domovech důchodců. Buď jim podal vysoké dávky léků na uklidnění, nebo je udusil polštářem.

2. března 2006 – Ošetřovatele Charlese Cullena, který za 16 let usmrtil zřejmě až 40 pacientů, odsoudil soud v americkém státě New Jersey k jedenáctinásobnému doživotí. Trestu smrti unikl díky svému přiznání. Odsouzen byl za 22 prokázaných vražd.

20. listopadu 2006 – Doživotní trest vězení uložil soud v jihoněmeckém Kemptenu šestatřicetiletému ošetřovateli Stephanu Letterovi za usmrcení 28 pacientů injekcemi naplněnými směsí léků. Oběťmi byli v nemocnici v alpském Sonthofenu většinou starší lidé.

29. června 2007 – Za sérii vražd pacientů na německé klinice Charité uložil soud v Berlíně doživotní trest vězení zdravotní sestře, která od června 2005 do října 2006 usmrtila předávkováním léky pět nemocných lidí.

28. února 2015 – Na doživotí byl za dvě vraždy, dva pokusy o vraždu a dva případy těžkého ublížení na těle odsouzen německý ošetřovatel Niels Högel, jenž se před soudem přiznal k vraždě 30 pacientů, které zabil na klinice v Delmenhorstu v letech 2003 až 2005. Soud v Oldenburgu muže odsoudil za pokus o vraždu už v roce 2008 původně na sedm a půl roku do vězení. Dnes zástupci zvláštní vyšetřovací komise uvedli, že Högel zavraždil podle vyšetřovatelů v letech 1999 až 2005 v Oldenburgu a Delmenhorstu nejméně 90 pacientů.

31. března 2016 – Italská policie zadržela zdravotní sestru Faustu Boninovou, která je podezřelá ze zabití 13 pacientů v nemocnici v toskánském městě Piombino. Oběti pocházely z jednotky intenzivní péče a trpěly různými onemocněními. Podle zdrojů blízkých vyšetřování žena pacienty zabila tím, že jim podávala léky, které neměli užívat. Případ není stále uzavřen.

1)
poznámka
Výběr známých případů vícenásobných vražd či zabití ve zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!