Přejít na obsah

Vybírání poplatků jako práce přesčas?

zpět
27.5.2008

Vybírají poplatky, mají zodpovědnost za finanční hotovost, zaměstnavatel s nimi sepsal dohodnu o hmotné zodpovědnosti. Mají tito zdravotníci nárok na osobní příplatek či nadtarifní část platu? "Se zdravotními sestrami, po kterých zaměstnavatel nově požaduje provádět výběr regulačních poplatků, měl být sjednán příslušný dodatek k pracovní smlouvě, který by zohledňoval rozšíření pracovních povinností zaměstnance. V rámci této dohody o změně pracovní smlouvy by byl prostor i pro sjednání mzdového ohodnocení za plnění většího rozsahu pracovních povinností oproti předchozímu stavu," odpovídá JUDr. Domink Brůha...

Právní poradna Zdraví.Euro.cz

Pracuji jako zdravotní sestra a od letošního roku vybíráme v ordinacích 30 a 90 Kč poplatky. Zaměstnavatel s námi sepsal hmotnou zodpovědnost. Máme nárok na nějaký příplatek za vybírání těchto poplatků (styk s penězi)?

Obecně z hlediska pracovního zařazení by ve zdravotnických zařízeních měl hotovostní výběr regulačních poplatků realizovat spíše pracovník, u něhož lze nakládání s hotovostí, a tedy i výběr regulačních poplatků podřadit pod sjednaný druh práce, typicky pokladní.

Povinnost provádět výběr regulačních poplatků standardně nepatří mezi povinnosti zdravotních sester, a pokud byl sjednán druh práce stručně jako „zdravotní sestra,“ pak výběr regulačních poplatků pravděpodobně může představovat plnění povinností nad rámec druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě.

Z tohoto důvodu by správně se zdravotními sestrami, po kterých zaměstnavatel nově požaduje provádět výběr regulačních poplatků, měl být sjednán příslušný dodatek k pracovní smlouvě, který by zohledňoval rozšíření pracovních povinností zaměstnance. V rámci této dohody o změně pracovní smlouvy by byl prostor i pro sjednání mzdového ohodnocení za plnění většího rozsahu pracovních povinností oproti předchozímu stavu.

Na druhé straně, z formulace dotazu vyplývá, že dohoda o odpovědnosti za schodek již byla mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem sepsána, když zákoník práce ji obecně pro tyto případy umožňuje, neboť i vybírání poplatků v ordinacích zdravotní sestrou představuje nakládání s hotovostí, tj. s hodnotami svěřenými zaměstnanci k vyúčtování ve smyslu § 252 zákoníku práce.

Ze stávající právní úpravy však nelze dovodit, že samotným podepsáním dohody o odpovědnosti za schodek vzniká zaměstnanci automaticky právo na nějaký příplatek, neboť v platové ani mzdové sféře žádný takovýto příplatek upraven není, ledaže by v některých konkrétních případech vybírání regulačních poplatků mělo charakter práce přesčas a zakládalo tak nárok zaměstnance na příplatek za práci přesčas.

Obávám se ovšem, že případné prokazování takovéhoto nároku na vyplacení příplatku za přesčasovou práci by mohlo být v praxi velmi složité, proto mi nezbývá než doporučit, aby zaplacení širšího druhu plnění pracovních povinností v podobě výběru regulačních poplatků bylo řešeno formou dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a zohledněno například v osobním příplatku či jiné nadtarifní části platu nebo mzdy.

www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Vybírání poplatků jako práce přesčas?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vybírání poplatků jako práce přesčas?

Komentáře

dalších 14 komentářů
Postižená Re:Sestry, tak konečně zdvihněte hlavu  | 28. 05. 2008 19:30

Kdyby to tak šlo. Bouchnutí jedné z nás do jednoho konkrétního stolu nic nevyřeší, maximálně si tím podříznu větev pod sebou. Nikdy se nespojíme, abychom šly jako "jedna" protestovat. Vidím všechno na našem pracovišti. Všechny nesouhlasí, ale všechny mlčí.

sestra Re:Re:Ten článek je jedná velká hloupost  | 28. 05. 2008 12:45

"práce podle pokynů zaměstnavatele"- od lékaře ( za kterého děláme administrativu ) po uklizečku

Re:Sestry, tak konečně zdvihněte hlavu  | 28. 05. 2008 12:44

Představte si, že na Vašem platu leží chod domácnosti, máte nevydělávající si děti a k tomu třeba stárnoucí a nemocné rodiče. Žijete v kraji s vysokou nezaměstnaností? Co chcete dělat?Dojíždět za prací? projedete 1/2 výplaty, přestěhovat se? Jak se postaráte o rodiče?, Jít dělat za stejné peníze něco jiného? nemáte praxi a spraxí mají přednost. rekvalifikace? Musíte si jí zaplatit. Požádat o pomoc Úřad práce- žadatelé nad 40 let si musí práci shánět sami, pomáhají jen absolventům. Babo raď

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné