Vybírání poplatků krátí čas lékaři

Titulní obrázek

Vybírání poplatků krátí čas lékaři, který by ho mohl věnovat pacientovi. Právu to potvrdila ve středu profesorka Jana Hercogová, přednostka dermatovenerologické kliniky pražské Fakultní nemocnice Bulovka…

„Musíme na lístky, které vytiskne automat a s nimiž pacienti přijdou jako s dokladem o zaplacení poplatku do ordinace, ručně dopisovat datum a rodné číslo pacienta. Lístky musíme rozstříhávat na dvě poloviny a pak lékař číslo zaplaceného lístku kóduje do počítače. To je ztráta času,“ uvedla.

Někteří pacienti se i s lékaři hádají, že nebyli klinicky vyšetřeni a platit mají. „V kožním lékařství ale už pohled na pacienta a jeho kůži je klinické vyšetření. Pohledem zjišťujeme, jaká jsou jeho mateřská znaménka, jejich tvar, barva, struktura, jaké změny má pacient na kůži atd. V našem oboru to jinak nejde. A mnohdy to pacienti nechtějí pochopit a musíme jim to vysvětlovat,“ řekla profesorka Hercogová. Podobně je tomu i s pacienty, kteří se léčí fytoterapií, tedy určitým druhem záření. „Ty lékař musí před každou procedurou důkladně prohlédnout, zda nedošlo ke změnám na kůži. I to je klinické vyšetření.“ Podotkla, že drtivá většina pacientů platí bez problémů. Někdy ale jsou pacienti přece jen trochu podráždění, a to v případech, kdy automat na poplatky je porouchaný.

Někteří pacienti totiž házejí mince tam, odkud vychází lístek, automat se zasekne a než je opraven, trvá to nějaký čas. „Jsou to dětské chyby systému, které se určitě během několika týdnů nebo měsíců vychytají,“ dodala Hercogová.

Právo

Ohodnoťte tento článek!