Výbor odročil projednání novely ke zprůhlednění zdravotnictví

paragrafy, právo, zákony, soud, sprvedlnost

Sněmovní zdravotnický výbor přerušil na dva týdny projednávání vládní novely, jež zdravotním pojišťovnám nařídí zveřejňovat smlouvy s nemocnicemi a ambulancemi na. Norma taky například zakáže nábory pojištěnců přes jiné firmy. Poslanci k předloze podali nebo podají řadu návrhů na úpravy. Dosud jich jsou na dvě desítky.

Lidovec Ludvík Hovorka bude prosazovat změnu ve slučování zdravotních pojišťoven. Rozhodovat by o něm měla nově vláda, nikoli správní rady, které potom žádost posílají k posouzení ministerstvu, uvedl. Hovorka se taky postavil záporně k pasáži novely, která by pojišťovnám umožnila snížit rezervní fondy z 1,5 procenta na polovinu.

Úpravu pravidel pro zařazování nových lékařských výkonů do úhradové vyhlášky a pravidel pro výpočet bodové hodnoty výkonu navrhl exministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09 a Starostové). Je všeobecně známo, že některé zdravotnické obory jsou takzvaně výdělečné a jiné prodělečné, píše ve zdůvodnění.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová poukázala na to, že ministerstvo zatím obdrželo od poslanců jedinou navrhovanou úpravu. Požádala je o všechny, aby se k nim ministerstvo mohlo vyjádřit.

Dosavadní dobrovolné zveřejňování smluv některé pojišťovny odmítly. Proti byli i ambulantní specialisté. Podle ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) povede novela ke zprůhlednění zdravotnictví. Sankce za nezveřejnění smlouvy by mohla dosáhnout až deseti milionů korun, pokuta za nábor přes jinou firmu pěti milionů korun. „Zveřejňování smluv je záležitost, po které jsme dlouho volali,“ poznamenal předseda výboru Rostislav Vyzula (ANO).

Novela zákonů o veřejném zdravotním pojištění a zdravotních pojišťovnách taky nařídí pojišťovnám dávat data ministerstvům zdravotnictví a financí, která poslouží hlavně k vytváření cen. Opatření podle Němečka pomůže k efektivnějšímu vynakládání peněz. Předloha taky upraví střet zájmů ředitelů a členů správních orgánů zdravotních pojišťoven.

Navrhované změny jsou součástí Němečkova plánu,, který v minulosti přijala vláda. Má zprůhlednit finanční toky, jak to žádá ministr financí Andrej Babiš (ANO). Resort spotřebuje za rok 290 miliard korun, pojišťovny dávají na úhradu péče přes 220 miliard korun ročně.

Ohodnoťte tento článek!