Přejít na obsah

Výbor podpořil změny vzdělávání zdravotních sester

zpět
15.1.2010
sestra, lékařka
zvětšitsestra, lékařkaZdroj: www.laprogressive.com

sestra, lékařka | Zdroj: www.laprogressive.com

 

Poslední studenti a studentky oboru zdravotní sestra by mohli do prvního ročníku na vyšší odborné školy (VOŠ) nastoupit ve školním roce 2010/2011. Poté se bude zřejmě tento obor vyučovat pouze na vysokých školách.

Sněmovní zdravotnický výbor doporučil poslancům hlasovat pro vládní návrh změny systému vzdělání zdravotních sester. Novela zákona o nelékařských zdravotnických povoláních má systém zjednodušit, a zvýšit tak počet sester ve zdravotnictví.

Dnes problém spočívá v tom, že absolventi a absolventky VOŠ nejdou rovnou do praxe, ale hlásí se k obdobnému studiu na vysoké školy. Sestry tak studují třeba šest let po maturitě a nedostává se jich pak v nemocnicích ani v lékařských ordinacích.

„Současný systém je v mnohém duplicitní,“ uvedla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Obor všeobecná zdravotní sestra studuje ročně na VOŠ přibližně 2700 studentek a studentů.

Například předloni se do bakalářského stupně vysokých škol do oboru diplomovaná všeobecná zdravotní sestra přihlásilo 645 studentů, přitom z toho 567 absolventů VOŠ.

Původní návrh počítal s tím, že by poslední adepti a adeptky na diplomované sestry na VOŠ nastoupili ve školním roce 2009/2010, tedy nyní.

Vzhledem k tomu, že zákon zatím nebyl přijat, VOŠ dosud počítají s přijímacím řízením na příští školní rok. Proto se poslanci ze školského a dnes i ze zdravotnického výboru přiklonili k posunutí termínu o rok.

Jurásková ČTK řekla, že by jí nevadilo ani prodloužení o další rok. Návrh se může ještě změnit při projednávání na plénu.

Novela přináší i další novinku. Z ošetřovatelů a zdravotnických asistentů by se měli nově stát takzvané praktické sestry.

Jde o absolventy středních zdravotnických škol, kteří by podle návrhu po šesti měsících pod odborným dohledem mohli samostatně vykonávat ošetřovatelské funkce.


Komentovat článek: Výbor podpořil změny vzdělávání zdravotních…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Výbor podpořil změny vzdělávání zdravotních…

Komentáře

dalších 19 komentářů
Marta radši být lékařem  | 11. 09. 2015 10:09

jste tedy stara a do skoly se vam nechce?? moji matce je t. c. 50 a taky by si nesla doplnit vzdelani (ambice byt vrchni nebo aspon stanicni nikdy nemela). jenze ona na to nema a spolu s ni ty "stare berusky", ktere jen pindaji, jaky ze jsou chudinky, ze museji driv. jenze kde zijete?? vase zapskle predstavy jsou zcela mimo.

VendulkaKvasničková radši být lékařem  | 10. 03. 2010 06:59

to jsou zlatá slova ,tytul,tytul ty mladé berušky si myslí,že když budou studovat a mít po té tytul nebudou muset dělat to co dělají,že se budou zaobírat sepisováním ošetřovatelských plánů,statistik a té administrativní práce .Určitě ,ale postoupí v žebříčku finančním snad budeme -li na to mít....Tu tvrdou práci u lůžka budeme vykonávat my bez ""vzdělání se sestry praktičky vše se uvidí a ukáže všem krásné jaro V.Kvasničková

Jana radši být lékařem  | 9. 03. 2010 14:05

Kdyby např.moje dcera chtěla jít do zdravotnictví,tak jí poradím:Než studovat 11 let na sestru ,tak radši studuj 6 let na lékařské fakultě. I když bude sestra Mgr., Bc a i jiné tituly,tak stejně bude vynášet mísy,protože pomocný personál se v českých nemocnicích vyskytuje minimálně .

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné