Výdaje na léčbu artritidy rostou

Výdaje na léčbu zánětlivého onemocnění kloubů, artritidy, rostou, i když pacientů ubývá. Vyplývá to z dat, jež zveřejnila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) k sobotnímu Světovému dni artritidy. VZP loni za léčbu artritidy dala téměř 688 milionů korun.

Protože je u této pojišťovny 60 procent obyvatel, celkové výdaje pojišťoven na léčbu artritidy v Česku tak mohly činit kolem jedné miliardy. Na osvětu o nemoci, která postihuje i děti, se zaměří historicky první Revmaden v ČR.

Mluvčí VZP Oldřich Tichý ČTK řekl, že pacienti s artritidou dostávají stále kvalitnější, a tedy dražší léky. Tím náklady rostou. Loni dala VZP za léčbu 72.122 klientů s artritidou téměř 688 milionů, rok předtím za léčbu 72.318 pacientů téměř 661 milionů. Polovinu výdajů tvoří náklady na léky.

Světový den artritidy vyhlásila Světová zdravotnická organizace v roce 1996. V jeho rámci se konají kampaně s doprovodným programem. V ČR byl na tento den vyhlášen Revmaden.

Na čtyřech místech ČR měli lidé možnost poradit se s lékařem revmatologem a revmatologickou sestrou. Ačkoli diagnostika revmatických chorob není jednoduchá, odborník dokáže na základe drobných příznaků odhalit kloubní onemocnění a doporučit další postup, aby léčba začala včas.

Revmatická a další onemocnění pohybového aparátu postihují každého třetího až čtvrtého člověka. Pro nějakou formu revmatického onemocnění se musí léčit zhruba každý pátý. ČR má už řadu let vypracovaná národní doporučení k léčbě, pravidelně je aktualizuje.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!