Přejít na obsah

Výdaje za léky klesly v prvním čtvrtletí téměř o pětinu

zpět
16.6.2006

Výdaje za léky i počet dodaných balení se v letošním prvním čtvrtletí snížily. Lidé a pojišťovny zaplatili 14,02 miliardy korun, což je meziročně o téměř 18 procent méně. Počet balení dodaných do lékáren a dalších zdravotnických zařízení klesl o více než pětinu na 80,49 miliónu kusů...

Vyplývá to z aktuálních údajů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na poklesu výdajů se vedle nižšího objemu dodaných léčiv podle ústavu podílí i snížení obchodní přirážky, kterou navrhl ministr zdravotnictví David Rath.

Od ledna marže distributorů a lékáren klesla na 29 procent z 32 procent. Podle Ratha mají lékárníci zisky dost vysoké, a mohou si tedy dovolit jejich pokles.

Ministerstvo zdravotnictví se ke spotřebě léčiv v letošních prvních třech měsících vyjádří poté, co se seznámí s podklady státního ústavu. „Nyní nemáme přesné rozbory toho, co vydal SÚKL,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Dryml.

Faktorů, které snížily spotřebu léků, může být podle něj několik. „Ministerstvo zdravotnictví nezastírá, že bylo nuceno v rámci deficitu ve VZP přistoupit k určitým úsporným opatřením,“ poznamenal Dryml.

Průměrná cena léčivého přípravku podle údajů SÚKL meziročně vzrostla o 12,20 Kč na 174,20 Kč. Ve zdražení se odráží nárůst průměrných cen českých přípravků o 1,50 Kč, slovenských o 10,70 Kč a přípravků z ostatních zemí o 13,50 Kč.

První místo v počtech spotřebovaných balení i v množství vynaložených finančních prostředků zaujímají stejně jako v minulých čtvrtletích léčiva kardiovaskulárního systému.

Výdaje dosáhly zhruba 2,4 miliardy korun, podíl těchto léků na celkových výdajích tak činí více než 17 procent. Na celkovém počtu dodávaných balení drží téměř pětinový podíl.

Léky proti rakovině zaujímají druhé místo s výdaji 1,98 miliardy korun. U těchto léků také ústav zjistil nejvyšší průměrnou cenu za jedno balení, která dosáhla zhruba 2770 korun. Třetí místo patří léčivům nervového systému, za které lidé a pojišťovny vydali 1,74 miliardy korun.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Výdaje za léky klesly v prvním čtvrtletí téměř…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné