Výdaje za léky v lednu nejvyšší za deset let

Titulní obrázek

Výdaje za léky v ČR vzrostly v lednu a v únoru ve srovnání se stejným obdobím loni o 14 procent, což je nejvyšší růst za posledních deset let. Právu to řekl ve čtvrtek Milan Kubek, prezident České lékařské komory…

Ministerstvo zdravotnictví ale jeho slova týž den odmítlo s tím, že je to návrat k normálu po loňském omezení předepisování léků, které zavedl tehdejší ministr zdravotnictví David Rath.

Kubek se ve svém tvrzení opírá o údaje mezinárodní medicínské statistiky, protože v podstatě stejná čísla zaslala Právu týž den Mezinárodní asociace farmaceutických společností.

„Za leden a únor meziročně vzrostly výdaje v ČR o 14 procent. To je nejvíc za uplynulých deset let. Pokud to tak půjde dál, VZP se propadne o čtyři miliardy korun,“ řekl Kubek.

Důsledek Julínkovy vyhlášky

Nárůst výdajů na léky přičítá Kubek politice ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), který vydal novou úhradovou vyhlášku a ta růst výdajů na léky umožňuje.

Jemu dává za pravdu i bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Právu řekl: „Julínkova úhradová vyhláška jde na ruku farmaceutickým firmám. Je jen otázkou času, než se zdravotní pojišťovny znovu zadluží a rok práce, který jsme si dali s tím, když jsem byl ve funkci ministra zdravotnictví, abychom výdaje na léky snížili, se rozplyne.“

Cikrt: Žádná katastrofa nehrozí

Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví ale Rathova slova odmítl: „Žádná ekonomická katastrofa nehrozí. Ve spotřebě léčiv se pouze vracíme k normální situaci, která zde byla před experimenty bývalého ministra Davida Ratha, kdy v první polovině roku 2006 došlo k 20procentnímu poklesu nákladů na léky, ovšem díky drastickému a protipacientskému nastavení limitů lékařům pro preskripci.“

Dodal, že čísla ukazují růst trhu, v němž je vše od výdajů pacientů, zdravotních pojišťoven i nákup vakcín státem. „Neukazují ale na výdaje za léky zdravotních pojiš'toven. Ty je za uvedené období dosud nemají,“ řekl Cikrt.

Úspora léků pacienty neohrozila

Kubek se domnívá, že loňská úspora léků pacienty nijak neohrozila. „Neprojevila se na zdravotním stavu populace,“ řekl Kubek s tím, že lékaři více uvažovali, jaké léky pacientům předepsat.

Všeobecně je známo, že pokud pacient užívá více než pět léků denně, může to poškodit jeho zdravotní stav. Proto lepší uvažování lékařů nad tím, jaký lék pacientovi předepsat, je v jeho prospěch.

Kubek kritizoval Julínka, že za tři týdny má platit nový seznam léků s jejich úhradami a nikdo nic neví. „Dosud nikdy neprobíhal proces kategorizace léčiv tak chaoticky a neměl takové zpoždění, jako letos.“

Cikrt ale oponuje tím, že veřejnost bude včas seznámena se změnami. Dodal, že ministerstvo chce prosazovat léky nové a moderní a naopak vyřadit léky, které jsou starší a méně účinné.

Právo

Výdaje za léky v lednu nejvyšší za deset let
Ohodnoťte tento článek!