Přejít na obsah

Výdaje zdravotních pojišťoven rostou rychleji, než se počítalo

zpět
13.7.2009

Výdaje zdravotních pojišťoven rostly v prvních pěti měsících tohoto roku rychleji, než ve svých plánech předpokládaly. Lékařům a nemocnicím zaplatily v průměru o devět procent více než loni. Plánovaly růst o šest až sedm procent. Vlivem nezaměstnanosti klesl výběr pojistného o šest miliard korun a do konce roku by výpadek mohl dosáhnout až 13 miliard...

Podle Svazu zdravotních pojišťoven i tak stačí peníze na to, aby nemocnice zvýšily sestrám a lékařům od července platy. „Po vyúčtování pěti měsíců lze odhadovat, že růst úhrad dosahuje zhruba devíti procent. Přitom nemocnice, které jsou placeny podle výkonu, dosahují nárůstu o 15 až 20 procent. Nemocnice placené paušály pět procent,“ uvedla tajemnice svazu pojišťoven Vladimíra Těšitelová. Většina zařízení se pohybuje v pásmu mezi sedmi až 11 procenty nárůstu.

Navýšení platů lékařů o sedm procent a sester o 15 procent je z rozhodnutí vlády povinné pro státní nemocnice. Krajské a soukromé nemocnice se ale neřídí vládními platovými tabulkami. Ministerstvo zdravotnictví proto s hejtmany vyjednalo, že ve svých zařízeních platy také zvýší. Pojišťovny na to vyčlenily zhruba miliardu. Některé kraje už ale daly najevo, že navýšení od pojišťoven nestačí a v krajských rozpočtech na to rezervy nejsou. „Svaz zdravotních pojišťoven odmítá bezpodmínečné plošné garance navýšení,“ zdůraznila Těšitelová. „Někde postačí úprava záloh, jinde je zvýšení limitu na místě,“ uvedla. V tom se podle ní bude postup zdravotních pojišťoven lišit.

E15


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

E15

Komentovat článek: Výdaje zdravotních pojišťoven rostou rychleji,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Výdaje zdravotních pojišťoven rostou rychleji,…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Baalamut trpělivost...  | 13. 07. 2009 17:12

...dojde asi velmi brzy. Otázkou je, zda budeme schopni alespoň regionálně jednotného postupu : nezaplatí -li ZP v termínu, následuje upomínka I., upomínka II., soud, exekuce. V tomto máme oporu v obchodním zákoně.

opravdu?  | 13. 07. 2009 15:54

v krajských rozpočtech na to peníze nejsou? A na vracení poplatků jsou?

Re:Zbytky na účtech už nejsou  | 13. 07. 2009 15:52

To se musíš umět točit!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné