Přejít na obsah

Výdejny léků se musí do dvou let změnit na plnohodnotné lékárny

zpět
6.11.2006

Výdejny léků, které vznikly od poloviny června na základě vyhlášky exministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD), se musí do dvou let změnit na plnohodnotné lékárny. Nařizuje jim to nová vyhláška Rathova nástupce Tomáše Julínka (ODS), která by měla vstoupit v platnost koncem listopadu...

Benešov -

“(Výdejny) musí splňovat všechny parametry lékáren. Podle této vyhlášky se budou muset stát lékárnami, aby to bylo pro pacienty bezpečné,“ řekl Julínek novinářům na sjezdu České lékárnické komory (ČLnK). Opatření ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv pozastavila udělování licencí tak, aby se do podobných problémů už nikdo nedostal, dodal.

Podle prezidenta ČLnK Lubomíra Chudoby vzniklo dosud deset nebo 12 výdejen léků, lékáren je přitom asi 2600.

Podle nové vyhlášky musí výdejny okamžitě splnit podmínky správné lékárenské praxe, například mít kvalifikovaný personál. Dvouleté přechodné období se týká mimo jiné jejich prostorových úprav. Podle Rathovy vyhlášky stačilo výdejnám jen 24 metrů čtverečních, zatímco lékárny musely mít přinejmenším 110 metrů čtverečních.

Nová vyhláška o výdejnách je podle Chudoby první vlaštovkou. Ministerstvo zdravotnictví pracuje ještě na dalších změnách předpisů vydaných Rathem. Jednou z nich je vyhláška, která ztížila možnost náhrady stejného léku identickým. „Teď se to vrací. Pokud výrobce lék nedodá, budeme moci pacientovi nabídnout plnohodnotnou náhradu ve stejné cenové kategorii nebo i levnější,“ dodal.

Třetí vyhláška, na niž lékárníci s ministerstvem spolupracují, se týká tzv. elektronické preskripce. „Jsme jednoznačně pro to, aby tady byl zaveden model elektronické preskripce, který umožní mít buď centrálně uložená nebo sdílená zdravotní data,“ uvedl Chudoba. Každý lékař, lékárník nebo pojišťovna se pak budou moci podívat na lékový profil pacienta, a tím se vyhnout neočekávaným problémům spojeným třeba s tím, že bere léky, které se spolu nesnesou.

Podle Chudoby se vzhledem k povolebním změnám na ministerstvu a z nich vyplývající nápravě chybných Rathových rozhodnutí mohou lékárníci na sjezdu soustředit na odborné věci. Příští rok chtějí například lékárnám nabídnout exkluzivní podmínky pro pořízení databází interakcí. Lékárníci by pak měli být schopni velmi kvalifikovaně posoudit, zda se léky, které lékaři pacientovi předepíší, dají bez problémů kombinovat. Podle Chudoby to přispěje nejen k úspoře nákladů, ale i ke a zlepšení léčby pacientů.

Sjezd ČLnK potrvá do soboty.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Výdejny léků se musí do dvou let změnit na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Výdejny léků se musí do dvou let změnit na…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Paul Mizarah Re:Re:výdejny  | 8. 11. 2006 13:27

Chápu, že jako (zřejmě majiteli lékárny) se nelíbí konkurenční prostorově méně nákladná a tím pádem nízkorozpočtová výdejna. I když indiv. připravované léčiva a tím pádem potřeba laboratoře,lamináru,steril. váhy atd., jsou už ve světě a také u nás dávno idylickou vzpomínkou na minulost.Ve většině lékáren je už nyní vyžadované zařízení laboratoře spíše na ozdobu. Jsem vystudovaný lékárník a chtěl bych si pořídit malou lékárnu na venkově, tzv. jednokońku. Nevím proč bych měl mít stejné zařízení jako lékárna na poliklinice. Pracoval jsem několik roků jako lékárník ve Francii. Kdyby museli mít tamnější lékárny stejné zařízení jako prosazuje lék. komora u nás, tak by 50% lékaren museli zavřít.

Robert Re:výdejny  | 7. 11. 2006 09:21

Pepikovi se omouvám, měl jsem samozřejmě na mysli toho "inteligenta", který napsal první příspěvek

Robert Re:výdejny  | 7. 11. 2006 09:19

Především ve vyhlášce o výdejnách není uvedeno, že takováto malá výdejna může vzniknout jen tam, kde není lékárna. Proto pokud výdejna vznikne třeba 50m od stávající lékárny, naprosto ji ekonomicky zlikviduje, protože nemusí dodržovat všechny předpisy pro lékárny. To je pro lékárny prostě otázka přežití. Pepikovi doporučuji nastudovat vyhlášku č. 49/1993 Sb., částka 14/93, str.297 http://www.mvcr.cz/sbirka/1993/sb14-93.pdf a pro srovnání vyhlášku č. 219/2006, částka 73/06, str.2748 http://www.mvcr.cz/sbirka/2006/sb073-06.pdf .Připomínám, že oba subjekty mají stejně regulované ceny a navíc lékárny mají povinnost připravovat individuálně připravované přípravky, které jsou ztrátové.... a tak by se dalo pokračovat dále a dále...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné