Vyhláška dá na úhradu péče příští rok o 13 mld. víc než letos

Připravovaná úhradová vyhláška na rok 2017 rozdělí lékařům, nemocnicím a dalším poskytovatelům zdravotní péče o 13 miliard korun více než v letošním roce. Celkové příjmy veřejného zdravotního pojištění by tak měly činit 274,2 miliardy korun.

Sdělilo to ministerstvo zdravotnictví (MZ). Návrh úhradové vyhlášky je v připomínkovém řízení.

Více peněz ve zdravotnictví bude mimo jiné kvůli tomu, že vláda potřetí v řadě rozhodla o navýšení plateb za státní pojištěnce. Příští rok stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede na zdravotní pojištění o 3,6 miliardy korun více než letos.

„Vyhláška finančně naplní vládní slib na zvýšení platových tarifů zdravotnického personálu, vyšli jsme vstříc prakticky všem ostatním segmentům zdravotnictví,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Poskytovatelé akutní lůžkové péče získají podle ministerstva o 6,3 procenta více než v letošním roce. Zařízení, která poskytují následnou péči, pak o 6,5 procenta více.

Asociace českých a moravských nemocnic si ale už v září stěžovala, že to nebude stačit na desetiprocentní navýšení mezd lékařů a sester, k němuž se vláda zavázala. Pokud nemocnice personálu přidají, bude to podle předsedy asociace Eduarda Sohlicha na úkor poskytované péče. Ministerstvo ale tvrdilo, že peněz na vyšší ohodnocení lékařů a sester bude dostatek.

Na ošetřovatelskou péči, kterou zajišťují mimo jiné zdravotní sestry, bude příští rok vyhrazeno o 23 procent více peněz než letos. Nárůst podle ministerstva zdravotnictví zohledňuje slib navýšit úhrady v této dlouhodobě podfinancované oblasti o 250 milionů korun.

O 1,5 miliardy korun by měly meziročně vyrůst náklady na biologickou léčbu, která se využívá například u nádorových onemocnění. Náklady na toto léčení dlouhodobě rostou, jen Všeobecná zdravotní pojišťovna zaznamenala od roku 2011 nárůst z 5,48 miliardy na loňských 7,85 miliardy korun. Letos by mohly být až 9,5 miliardy korun.

Polepšit si mají i praktičtí lékaři pro děti a dorost, kterým ministerstvo přidá o 2,4 procenta. Praktici ale původně žádali šestiprocentní nárůst kapitačních plateb, což jsou pravidelné měsíční platby za každého registrovaného pacienta. Při nesplnění požadavků hrozili uzavřením ordinací. Nakonec se ale s ministerstvem dohodli na nižším růstu v roce 2017 a příslibu navýšení v dalších letech.

U ambulantních specialistů vzrostou podle ministerstva průměrné úhrady na jednoho pojištěnce o 2,3 procenta. Úhrady za jeden den pobytu pacienta v lázních budou vyšší o čtyři procenta.

Ohodnoťte tento článek!