Vyhláška o prodeji potravin ve školách bude od září mírnější

Vyhláška o prodeji potravin ve školách bude od září mírnější. Budou v ní upraveny současné přísné limity obsahu tuku, cukrů a soli v prodávaných výrobcích. Ministři školství Robert Plaga (ANO) a zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novináře informovali, že její změnu předloží do meziresortního připomínkového řízení.

„Již při svém nástupu jsem avizoval, že pamlsková vyhláška je postavena příliš represivně a v reálu nevedla k tomu, co bylo zamýšleno,“ řekl ministr školství. Podle něj jde o návrat k normálnosti nabídky ve školních bufetech.

Díky zmírnění bude možné prodávat ve školách širší sortiment potravin, jako jsou chléb s máslem, kvalitní šunka a sýr, vícezrnné pečivo, obložené chleby nebo tvarohové dezerty. Podle Vojtěcha stále nebude možné ve školách prodávat slazené či energetické nápoje či vysloveně nezdravé potraviny.

Takzvanou pamlskovou vyhláškou se základní školy musejí řídit od počátku loňského roku. Zakazuje prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech. Provozovatelé školních kantýn i ředitelé škol si však stěžovali na to, že řada běžných potravin nevyhovuje parametrům, které stanovilo ministerstvo zdravotnictví. Proti předpisu vznikla i petice. Kritici vyhlášky také namítají, že děti si nezdravé potraviny chodí kupovat do obchodů či bufetů v blízkosti škol.

Ohodnoťte tento článek!