Vyhláška plošně zvýší doplatky za léky

Nová vyhláška ministerstva zdravotnictví o úhradách léků od středy plošně zvýší doplatky na léky. Vyhláška snižuje úhrady pojišťoven až na výjimky u všech léků o 2,27 procenta. Vyšší doplatky jsou podle lékárníků například na léky pro astmatiky, na psychická onemocnění a na vysoký tlak…

PRAHA – Nová vyhláška ministerstva zdravotnictví o úhradách léků od středy plošně zvýší doplatky na léky. Vyhláška snižuje úhrady pojišťoven až na výjimky u všech léků o 2,27 procenta.

„Znamená to, že pacienti budou platit větší doplatky. U levných léků to lidé téměř nezaznamenají, ale u těch, u nichž už nyní doplácejí několik set korun, se jich to dotkne,“ řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba.

Vyšší doplatky jsou podle lékárníků například na léky pro astmatiky, na psychická onemocnění a na vysoký tlak. „Byl bych rád, kdyby tuto skutečnost sdělil ministr zdravotnictví občanům, aby potom nenadávali v lékárnách lékárníkům, proč na své léky doplácí více,“ řekl Chudoba. Připomněl, že ministr naopak občanům tvrdí, že se snaží léky zlevňovat.

Vyhlášku o úhradách léčiv a potravin pro zvláštní lékařské účely přijalo ministerstvo zdravotnictví 8. února. Ministr David Rath v rámci úsporných opatření, která mají zlepšit hospodaření zdravotních pojišťoven, od ledna prosadil snížení marže na léky s odůvodněním, že pokles sazby má vést ke zlevnění léků.

Část odborné veřejnosti nyní protestuje proti úhradové vyhlášce, která se týká zdravotní péče a zvyšuje úhrady za ni v prvním pololetí tohoto roku o tři procenta. Za výkony, které překročí limity, hrozí sankce.

Napětí ve zdravotnictví zvýšila skutečnost, že distributoři léčiv odmítli zásobovat tři nejzadluženější fakultní nemocnice, které jim údajně dluží 400 milionů korun. Ministři zdravotnictví a financí David Rath a Bohuslav Sobotka se dnes dohodli, že oddlužení fakultních nemocnic projedná vláda.

Návrh na zaplacení přibližně dvou miliard dluhů předloží resort zdravotnictví. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tento týden zahájí správní řízení s firmami, které přestaly dodávat léky, a bude zjišťovat, jestli se společnosti dopustily kartelové dohody.

Placení vyšších doplatků za léky zatěžuje sociálně slabé skupiny obyvatelstva. Podle Chudoby lékárnická komora již několik let požaduje, aby se pro vybrané skupiny občanů rozdělené podle příjmů stanovil roční limit jejich spoluúčasti.

Ačkoli vyhláška o platbách za léky začne platit už 1. března, přinejmenším část lékáren dosud nemá potřebné podklady, podle nichž léky přecení. ČTK to například potvrdila vedoucí lékárny v Opletalově ulici Eliška Bartková. Stejnou zkušenost má většina pražských lékáren, které ČTK oslovila, včetně například velké nemocniční lékárny Faustův dům. Podklady na CD má rozesílat Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Čt24.cz

Ohodnoťte tento článek!