Vyhlášku o nezdravých potravinách ve školách posuzuje EU

Vyhláška s popisem nezdravých potravin, které se nesmějí prodávat ve školách, bude vydána nejdříve v září. Tedy rok po zavedení zákazu v novele školského zákona, který ale bez specifikace přípustných potravin nemá reálný dopad. Aktuálně vyhlášku posuzuje Evropská unie, protože ji ministerstvo školství předložilo ke schválení.

Na dotaz ČTK to řekla legislativní náměstkyně ministryně školství Dana Prudíková.

Tím, že nebude možné prodávat některé výrobky ve školách, by teoreticky mohl být omezen volný pohyb vybraných druhů potravin. Ministerstvo školství tuto vyhlášku předložilo k posouzení v polovině května, kdy vyhláška prošla meziresortním připomínkovým řízením. „Také s ohledem na fakt, že notifikovat by se měly předpisy až tehdy, pokud by v jejich znění nemělo dojít k podstatným změnám,“ vysvětlila Prudíková. Proces by měl skončit v polovině srpna.

Ve školách nebude možné prodávat a dělat reklamu na výrobky obsahující kofein nebo umělá sladidla. Zakázány by podle návrhu měly být energetické nápoje i výrobky primárně určené pro sportovce. Na obložených bagetách a dalším pečivu by měl být zakázán kečup, majonéza, dresink nebo hořčice. Z parametrů pro mléčné výrobky, které nesplňují například smetanové a tvarohové výrobky Lipánek, Pribináček nebo Bobík, by měly mít výjimku výrobky zařazené do programu Mléko do škol. Ty se budou moci do 31. července 2017 prodávat, i když nárokům nevyhoví.

Žádný z členských států EU ani Evropská komise do 12. července zatím k tomuto předpisu neměl připomínky nebo kritické stanovisko. Případné námitky by znamenaly další odklad, ale ministerstvo školství je přesvědčeno, že omezení volného pohybu zboží reálně nehrozí, protože dotčené výrobky nejsou dodávány pouze do škol. „Tyto výrobky tak lze prodávat i na mnoha jiných místech, přičemž školy jsou pouze minoritní částí celého trhu,“ řekla Prudíková.

Zákaz nezdravých potravin a nápojů ve školách prosadil bývalý ministr Marcel Chládek (ČSSD) ve snaze bojovat s dětskou obezitou. Vyhlášku připravilo ministerstvo školství společně s ministerstvem zdravotnictví. Setkala se s kritikou mimo jiné proto, že se vztahuje i na střední a vyšší odborné školy. To by se mělo změnit. Poslední novela školského zákona umožnila výjimky pro školy a prostory, kde se vzdělávají výhradně žáci po splnění povinné školní docházky nebo zletilí studenti a kam nemají děti a mladší žáci stálý přístup. Také by mělo být možné prodávat nezdravé výrobky, které budou produktem praktického vyučování například cukrářů.

Předpis začne platit 15. den po vyhlášení. Školy pak budou mít tři měsíce na to, aby nabídku školních automatů a bufetů přizpůsobily jeho požadavkům.

Ohodnoťte tento článek!