Výhodná spolupráce tří nemocnic v kraji

Titulní obrázek

Nemocnice Tišnov patří mezi nejmenší v Jihomoravském kraji, v žádném případě však nestojí stranou. V těchto dnech začínají spolupráci s nemocnicemi v Boskovicích a v Blansku…

obě provozují příslušná města.

Tišnovskou nemocnici provozuje kraj.

„Jeden příklad za všechny: Blanenská nemocnice má lůžkovou neurologii, Tišnov ji nemá. Budeme tedy pacienty posílat do Blanska,“ řekl Právu ředitel tišnovské nemocnice Bořek Semrád.

Větší částky peněz podle něj ušetří spoluprací při dalším vzdělávání lékařů. „Budeme je navzájem proškolovat ve svých zařízeních, domluvili jsme se jen na symbolickém poplatku,“ pokračuje Semrád.

Podrobnosti již projednal s kolegou Jaroslavem Černým v Boskovicích, s ředitelkou Ilonou Rybářovou v Blansku bude jednat v nejbližších dnech. Atestace jednoho lékaře přijde zhruba na 1,3 miliónu korun.

V některých nemocnicích lékaři podepisují prohlášení, že určitou dobu zůstanou. Semrád však tvrdí, že pokud chce někdo odněkud odejít, beztak odejde.

A naopak, pokud je vytvořeno slušné prostředí, lékař rád zůstane. V Tišnově problémy s odchodem odborníků nemají. Čtrnáct lékařů a bezmála padesátka sester spolu s dalším personálem má na starosti za rok na 3000 hospitalizovaných, do ambulancí přišlo jen v roce 2005 téměř 38 000 pacientů.

Ke zlepšení prostředí přispěla vloni před koncem roku dokončená oprava fasády včetně výměny oken, opravily se rozvody kyslíku, dostalo se i na úpravy některých místností, například pro sestry. Rekonstrukce, kterou řemeslníci z brněnského Stavosu dělali za plného provozu, odstranila snad největší problém nemocnice v Tišnově – přístup vozíčkářům.

„Měli jsme jediný bezbariérový vchod, ale vozíčkář si sám beztak neotevřel, protože neprojel tak rychle, aby ho to nepřibouchlo,“ líčí Semrád časté absurdní situace. Další perličkou, kterou vozíčkáři dobře znají též z jiných míst, jsou výtahová tlačítka – příliš vysoko. Tyto a podobné věci v obnoveném špitále již nenajdete.

Kromě jednotky intenzívní péče, dokončené v loňském roce, však v Tišnově potřebují takřka veškerou novou techniku. Kraj podle Semráda uvažuje o digitalizaci rentgenových snímků, kterou zatím mají jen v obou brněnských fakultních nemocnicích a v Ivančicích. Je to nákladná záležitost, ale klasický rentgen je také stále dražší. Investice se postupně vrátí.

„Tišnovský špitál je ale malinký, už se do něj pomalu nevejdeme,“ ukazuje ředitel na tzv. novou budovu ve funkcionalistickém stylu. Celý objekt nemocnice je státem chráněnou kulturní památkou.

Vedení proto připravuje dostavbu nové budovy i její rekonstrukci. Vyřeší se mj. závažný nedostatek – prolínání čistého a špinavého provozu, zvětší a zpříjemní se podmínky v čekárnách.

„Mám hotovou základní studii, letos bychom rádi vychytali na papíře provozní problémy,“ sděluje Semrád. Financování stavby je předběžně zařazeno do poslaneckých iniciativ, kraj zatím slíbil peníze jen ústně.

Právo

Výhodná spolupráce tří nemocnic v kraji
Ohodnoťte tento článek!