Vyjádřili se pozdě, ale přece

Ministerstvo si s vysvětlením pro odvolání ředitelky ústavu Hany Jarošové dalo osm měsíců na čas. Proč, na to nám Ota Černý odpověděl: To je jednoduché – je nás málo. Naše oddělení i včetně vedoucího čítá 11 lidí. A ti mají i jiné povinnosti, než kontrolovat jediný ústav. Víte, kolik máme nemocnic? 120! A vám se zdá, že pracujeme pomalu…“ řekl dotčeně. Nicméně připustil…

Loni ministr zdravotnictví Bohumil Fišer bez udání důvodu odvolal z funkce ředitelku Rehabilitačního ústavu Kladruby Hanu Jarošovou. Ministerstvo tento krok zdůvodnilo teprve nyní, s osmiměsíčním zpožděním.

Kladruby/Praha Ä Podle prohlášení tiskového mluvčího Oty Černého ukončilo ministerstvo zdravotnictví 24. července v Rehabilitačním ústavu hloubkovou kontrolu. Ta potvrdila závažné nedostatky v hospodaření ústavu, k nimž došlo v době působnosti exředitelky Hany Jarošové. Jak vyplynulo z prohlášení Černého, zjištěné finanční nesrovnalosti se pohybují v řádu několika milionů korun. Nejzávažnější pochybení bylo zjištěno ve financování úprav sportovního areálu – místo 30 tisíc korun, které měly původně stát, už ústav profakturoval zhruba 1,6 milionu korun.

Podle Černého je podezření, že byly některé práce provedeny na stavbách dnes již bývalých zaměstnanců ústavu. Případem se proto zabývá policie. V účetních dokladech byly zjištěny další závažné nedostatky – porušení zákonu o dani z přidané hodnoty a příjmu, zákon o účetnictví, a živnostenský zákon. Nesrovnalosti se týkaly i zahraničních výjezdů exředitelky Jarošové, např. její cesty do Bruselu v roce 1998, která vyšla na 349 tisíc korun. Podle Černého byly tyto náklady přefakturovány neplatnými daňovými doklady. Za poskytnutí záruky na úvěr pěti milionů korun na vybudování počítačové sítě a telefonní ústředny ústav zaplatil o více než 30 procent více, než byla jistina úvěru. Domovní kniha, kterou notabene ústav až do června 1996 vůbec nevedl, v roce 1998 nesouhlasila s evidencí faktur za léčení a pobyt osob, které doprovázely zahraniční pacienty. Ústavu tak vznikla škoda asi 2 miliony korun. Na druhou stranu se zase ústav neoprávněně obohatil na úkor vlastních zaměstnanců, od nichž vybral na smluvním nájemném za služební byty téměř 140 tisíc korun navíc.

Ministerstvo si s vysvětlením pro odvolání ředitelky ústavu Hany Jarošové dalo osm měsíců na čas. Proč, na to nám Ota Černý odpověděl: To je jednoduché – je nás málo. Naše oddělení i včetně vedoucího čítá 11 lidí. A ti mají i jiné povinnosti, než kontrolovat jediný ústav. Víte, kolik máme nemocnic? 120! A vám se zdá, že pracujeme pomalu…“ řekl dotčeně. Nicméně připustil, že kontrola Rebalitačního ústavu v Kladrubech měla kvůli medializaci neodůvodněného odvolání Jarošové přednost. Výsledky kontroly tedy daly za pravdu jak jejím spolupracovníkům, kteří ji veřejně obvinili z nehospodárného využívání peněz, tak i tehdy čerstvě jmenovanému ministrovi Fišerovi, který odvoláním Jarošové z funkce bez toho, aby měl v ruce konkrétní důkazy, hrál riskantní vabank o vlastní pozici.

ALENA VLČKOVÁ, Benešovský deník, 4.8.2001

Ohodnoťte tento článek!