Přejít na obsah

Výjezdy sanitek bez doktora prý pacientům prospějí

zpět
29.11.2007

Pomůže, když se pustíme do boje za naše občany, kteří naléhavě potřebují lékařskou pomoc - a co bychom pro to měli udělat? Tak uvažují představitelé Lysé nad Labem na Nymbursku. Tamější radnici zasáhla zpráva, že výjezdové stanoviště záchranné služby v Lysé bude bez doktora...

Záchrannou službu čekají organizační změny. Jejich podobu ovlivní i nabídka malých nemocnic.

V rámci změn, které se na středočeské záchrance chystají, mají totiž na základně, z níž vyjíždí rychlá sanita nejen do Lysé a nejbližšího okolí, ale součástí pokrývaného regionu jsou také stále bouřlivěji se rozrůstající Milovice, jiřická věznice či část dálnice D11, působit pouze posádky se školenými záchranáři. Ti pacientovi poskytnou neodkladnou péči a pak ho dopraví do nemocnice, případně zároveň vyjede přímo na místo lékař z Nymburka.

Nejen doktor umí zajistit pomoc

Není pravidlem - a nebývá to obvyklé ani v nejvyspělejších zemích světa - že v houkající sanitě musí vždy sedět doktor. Vedle lékařských posádek fungují také zdravotnické posádky, jejichž zkušení členové dokonale ovládají život zachraňující úkony, ale nemají vystudovanou vysokou školu. Tihle záchranáři, v populárních filmech či televizních seriálech z lékařského prostředí nejčastěji označovaní jako paramedici, proto nemají právo ponechat po ošetření pacienta na místě, ale musí ho - i kdyby se už cítil sebelíp - vždycky dopravit do nemocnice, kde jeho stav posoudí skutečný doktor. Uplatňuje se také systém rendezvous (ve středních Čechách především na Příbramsku a v nejbližším okolí Prahy), který je vlastně kombinací obou způsobů - k pacientovi vyrazí z nejbližší základny sanita se záchranářskou posádkou a kromě ní vyjíždí ze vzdálenějšího místa ještě menší auto, které tam veze doktora. O něčem takovém ovšem nechtějí v Lysé ani slyšet. „Před pár lety jsme o stanoviště záchranné služby velmi usilovali. Těch schůzek a projednávání, co bylo! Vyšli jsme také vstříc poskytnutím prostoru, výší nájemného či vydlážděním dvora pro sanitku. A kdyby byl odchod doktora pravda, byli bychom velmi rozčarováni,“ vysvětlila zástupkyně starosty Lysé Marcela Chloupková, proč představitelé města vnímají očekávanou změnu jako křivdu, která ovšem není osamocena. Tou další je fakt, že se o všem dozvídají z druhé ruky. „Když jsem v minulém týdnu cosi kuloárně zaslechla, mysleli jsme, že je to nějaký šprým. Nikdo nás o ničem neinformoval,“ připomněla Chloupková s dodatkem, že tahle Jobova zvěst je tak nová, že se ještě ani nestačila rozkřiknout.

Nová pravidla mají prospět pacientům

„Žádné zhoršení péče nehrozí,“ uklidňuje ředitel krajské záchranné služby Robert Zelenák. Chystaná změna podle jeho slov vlastně jen zpřehlední stav, který už ve skutečnosti existuje. Výjezdů záchranky v Lysé se dosud lékař účastnil jen ve 40 procentech případů. „Když mohl, tak tam byl, když ne, nebyl. Doktorů je málo,“ objasnil Zelenák. „A já nechci, abychom si vedli evidenci typu: dnes máme úterý, to tady doktor je - zítra ovšem nemůže,“ připomněl s tím, že cílem je vytvořit jasná pravidla. Dispečerky linky 155 tak budou přesně vědět: tady lékaře máme, tady ne, tady zrovna není k dispozici, protože je na cestě s pacientem do Prahy - a podle toho koordinovat výjezdy. Nejde prý o žádnou novinku, jen se do organizace záchranky vnese přesnější systém - což má být výhodnější i pro pacienty. Ti navíc získají jistotu, že je ošetřuje skutečný odborník na urgentní medicínu a ne například zaskakující gynekolog nebo dejme tomu zubař. Ostatně - například i v Praze je lékař přítomen jen u třetiny výjezdů. Tak jasné jako v případě Lysé to ovšem zdaleka není všude. Na organizační plány bude mít vliv, co vše nadále chtějí poskytovat malé nemocnice. Příkladem je případ Berouna, kde v tamější nemocnici končí mimo jiné i chirurgie. „Znamená to, že bude třeba vozit pacienty dál a jinam - v tomto případě do Hořovic a do Prahy. Tím se nám region odkryje a bude ho třeba posílit,“ řekl Deníku Zelenák s tím, že řešení vidí v přesunu posádky z Hořovic do Berouna. „Pacienty budeme spíše vozit do Hořovic než obráceně,“ zdůvodnil.

Zdravotníky musejí dokonce odmítat

Se dvěma nově příchozími doktory má nyní středočeská záchranná služba 84 lékařů, což je o padesát více než před pěti lety. A nedostatek sester, který tolik trápí nemocnice, u záchranky neznají. Absolventy záchranářských oborů se středoškolským vzděláním musí dokonce odmítat; v současnosti evidují dvě stovky zájemců o zaměstnání. Někteří se tak musejí spokojit s tím, že svoji kariéru při záchraně životů začínají jako řidiči sanitek. Na tomto postu se vzhledem k odchodům do důchodu uvolňují místa častěji - přičemž „běžné řidiče“ nelákají. Museli by totiž ještě předtím, než se přijdou ucházet o práci, absolvovat náročný osmisethodinový kurz, za který by z vlastní kapsy zaplatili pětatřicet tisíc. Přesto ale podle Zelenáka záchranáři pečlivě rozvažují, zda kluka s čerstvým řidičákem posadit do auta za tři miliony s modrým majákem na střeše Od roku 2009 by podle plánu k nynějším 32 výjezdovým stanovištím ve středních Čechách mělo přibýt sedm dalších.

Milan Holakovský, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Výjezdy sanitek bez doktora prý pacientům…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Výjezdy sanitek bez doktora prý pacientům…

Komentáře

dalších 7 komentářů
k.k.k. Re:ad záchranář  | 30. 11. 2007 06:31

nema cenu se dohadovat, zachranari to nepochopi, protoze nemaji s cim srovnavat (kdyby alespon meli ten gympl. jenze to mnohdy je vyucenec se svindlmaturitou) a ma-na-gorum ve vedeni to vyhovuje neb usetri mzdove prostredky. Kdo chce tak to vidi, kdo ne, nebudu se hadat. Na krk si pridelam cedulku- neresuscitovat...

Pavel Šíp dávno tomu  | 29. 11. 2007 22:35

Před mnoha léty se soudně řešil případ, kdy byl viněn řidič sanitky, který vezl rodičku, že nezastavil a nešel jí dozadu poskytnout pomoc. Jeden soud tvrdil, že poskytnout pomoc měl, druhý, že se měl starat o řízení, protože je řidič. Pak naštěstí přišla amnestie.

PL ad záchranář  | 29. 11. 2007 22:29

milý záchranáři, jezdil jsem 10 let nacelý úvazek na RLP jako lékař, nyní sloužím 5 let RLP na vedlejšák, neb jsem na stará kolena zvolnil. Kolegové mají pravdu, kterou nechceš slyšet, ty jistě patříš mezi ty rychlokvašky s gymplem a nástavbovým studiem na záchranáře. Jak zde zaznělo, sestru+ lékaře + řidiče těžko nahradíš RZP, neboli dvěma rychlokvaškama s záchran. pomatur. školou. A propo : na rozdíl od lékaře nemůže záchranář vyšetřovat, stanovit diagnozu a podat léky, obvykle jen žilní linku a infuzi, při potřebě podání léků v sanitě pak kontaktuje záchranář RZP dispečera a ten lékaře RLP ( byť pacienta nevidí a je třeba 50 km daleko ) což pro něj ( myslím lékaře a znám z vlastní zkušenosti ) je obvzláštní lahůdka. Bohužel naše zákony neumožňují vznik paramediků s pravomocemi a odpovědností jako v anglosaských zemích ( a ani koronerů ), takže diskuze o tom, jak RZP nahradí plnohodnotně RLP a jak místo doktorů budou ohledávat koroneři je úplně nesmyslná.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné