Přejít na obsah

Vykonávání odborných úkonů

zpět
21.6.2007

"Je vykonávání rozsahu odborných úkonů rozdílný pro sestru s ukončenou SZŠ a sestrou-bakalářkou?" ptá se čtenářka Zdraví.Euro.cz. "Absolventky studijního oboru všeobecná sestra na střední zdravotnické škole, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004, mohou vykonávat své povolání bez odborného dohledu až po 3 letech výkonu povolání všeobecné sestry," odpovídá právnička Mgr. Ivana Štěpánková...

Právní poradna Zdraví.Euro.cz

Je vykonávání rozsahu odborných úkonů rozdílný pro sestru s ukončenou SZŠ a sestrou-bakalářkou?“

Odpovídá Mgr. Ivana Štěpánková

Odborné úkony, resp. činnosti všeobecné sestry, jsou rozvedeny v § 4 vyhlášky č. 424/2004 Sb. ve znění vyhlášky č. 401/2006 Sb. Tyto činnosti je oprávněna vykonávat každá všeobecná sestra, která získala způsobilost způsobem uvedeným v zákoně č. 96/2004 Sb. ve znění zákona č. 125/2005 Sb.

V § 5 tohoto zákona je pro obor všeobecné sestry uvedeno dokonce 7 forem studia, kterými je nebo bylo možné způsobilost všeobecné sestry získat. Jak sestra-bakalářka, tak sestra DiS, tak např. i porodní asistentka z vyšší zdravotnické školy, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004, jsou oprávněny vykonávat stejné činnosti. Jediný rozdíl je v možnosti vykonávat povolání tzv. bez odborného dohledu.

Absolventky studijního oboru všeobecná sestra na střední zdravotnické škole, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004, studijního oboru zdravotní sestra, dětská sestra, sestra pro psychiatrii, sestra pro intenzivní péči, ženská sestra nebo porodní asistentka na střední zdravotnické škole, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 1996/1997, a absolventky tříletého studia v oboru diplomovaná porodní asistentka na vyšších zdravotnických školách, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004, mohou vykonávat své povolání bez odborného dohledu až po 3 letech výkonu povolání všeobecné sestry.

Do té doby musí vykonávat své povolání pouze pod odborným dohledem. Tato povinnost se nevztahuje na všeobecné sestry, které po získané odborné způsobilosti absolvovaly vysokoškolské studium ošetřovatelského zaměření.

www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Vykonávání odborných úkonů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Vykonávání odborných úkonů

Komentáře

dalších 7 komentářů
Lemmy Kilmister Re:Vše je jinak  | 22. 06. 2007 13:36

přesně tak, je to jen projev úřednické ignorance a stupidity, rozhodování tupců od stolu, co se pacienta několik let či spíše desetiletí nedotkli. odrazuju všechny holky, co by snad uvažovaly o takovéto pakárně, studovat bc., nechat se buzerovat, pak ještě honit obtížně nějaké nesmylné body a v praxi fungovat jako filcka včetně nocí a víkendů za pár tisícovek a s neplacenými přesčasy. Kašlete na to holky, raději se učte jazyky a vpadněte, nebo se dobře vdejte!

Alunka Vše je jinak  | 22. 06. 2007 08:17

Na odd. máme mladou holku bez registrace a dělá vše sama i noční, jen musí zaběhnout na sousední odd. aby ji dekurz někdo podepsal.Na druhé straně máme dvě bc. které dělají tu samou práci jako mi, a lituji toho, že studovali rozdíl nevidí.Ani já ne.Je to vše nesmysl, stejně se dělá něco jiného a obchází se to.Jsem znechucena zdravotnictvim.

Silvie Re:Vzkovávání odborných úkonů  | 21. 06. 2007 19:01

A jak dlouho asi vydrží takto vysokoškolský vystudovaná sestra pracovat na 3-směnném provozu za momentálně nabízených podmínek?No nedělejme si iluze.Takže pokuď bude trochu soudná,vezme svých pár švestek a hurá do státu,kde si sester váží?Druhá otázka je,zda takový stát existuje?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné