Přejít na obsah

Výpis z pojišťovny chtělo 43 pacientů

zpět
5.8.2011
Malé pojišťovny jsou také potřeba
zvětšitMalé pojišťovny jsou také potřeba
Autor: Shutterstock

Malé pojišťovny jsou také potřeba | Autor: Shutterstock

 

en necelých třicet procent respondentů, kteří se zapojili do ankety na webu Slováckého deníku, si kontroluje výpis svého účtu u zdravotní pojišťovny. Nedávná aféra v kyjovské nemocni a na pohotovosti ve Veselí nad Moravou však potvrdila, že kontrola pacientů by měla být mnohem častější.

Na zdravotní péči odvádí každý pracující člověk část ze svého platu. Má tím pádem nárok na bezplatnou lékařskou péči. Jakými zákroky prošel, co bral za léky a další podobné informace zjistí z výpisu svého účtu u zdravotní pojišťovny.

Podle zákona o něj může jednou ročně bezplatně požádat. Zájem o tento dokument podle pojišťoven roste. Zvýšený zájem je vždy patrnější po medializaci kauzy lékařských podvodů. Stává se totiž, že buď nedopatřením, či úmyslně, si lékař vykáže zákroky, na kterých pacient nikdy nebyl. Sebe tak obohacuje, ale pojišťovnu okrádá.

To potvrzuje již zmíněný případ v Kyjově. Není však první a ani jediný. „Nechala jsem si jednou výpis ze zvědavosti vyjet a objevila jsem na něm zajímavé věci. Paní doktorka si vykazovala každý měsíc odběr krve, na kterém jsem však já určitě nebyla,“ popsala své překvapení žena, která si nepřála být jmenována, ale jejíž jméno má redakce k dispozici.

Dvě stě pacientů požádalo loni o výpis u VZP

Zástupkyně Všeobecné zdravotní pojišťovny, jedné z největších v republice, Slováckému deníku sdělila, že v souvislosti s nedávnou kauzou zaznamenala patnáct speciální žádostí o výpis ze zdravotního účtu. „Za loňský rok o něj ve Zlínském kraji požádalo celkem 200 pacientů,“ uvedla specialistka marketingu a komunikace Všeobecné zdravotní pojišťovny Martina Stavjaňová. Zvyšující zájem potvrzuje i jejich konkurence. „Počet žádostí všeobecně stoupá. Letos jsme jich na okrese Uherské Hradiště zatím zaevidovali čtyřicet tři,“ informovala tisková mluvčí Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra Hana Kadečková.

Ve výpisech lze najít seznam konkrétních lékařem provedených výkonů, předepsané léky, pomůcky zdravotnické techniky, zdravotnické zařízení, které výkony provedlo, nemocnice, ve které byl dotyčný hospitalizován a mnoho dalšího.


Klíčová slova

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Výpis z pojišťovny chtělo 43 pacientů

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Výpis z pojišťovny chtělo 43 pacientů

Komentáře

další 4 komentáře
Joe Neschopnost účinné kontroly a revize  | 7. 08. 2011 11:00

Máš pravdu. Pojišťovny se od svého vzniku tváří, že mi dobře a včas platí za moji práci a mě dá čím dál tím větší úsilí , tvářit se před pacienty, že jim ze skoro přázdného a vyžraného švédského stolu servíruju všem a pořád ty největší a nejkvalitnější lahůdky stále zdarma a s úsměvem. Snad to vydržím ještě chvíli do důchodu a se mnou i ty vesnice pana Potěmkina. Ale až kulisy spadnou to bude divení.

98 Neschopnost účinné kontroly a revize  | 7. 08. 2011 10:43

Je sice pravda, že postih od ZP pro falšující doktory není tak hrozný, jako pokuta od berňáku, ale to nic nemění na tom, že ZP nedokáží využívat informace, které mají a dělají z lidí bonzáky. Kromě toho, kdyby pokuty od ZP byly jako od berňáku, tak naše soukromé zdravotnictví do roka zkolabuje. Když feudální zdravotní pojišťovny platí lékaře, jak se jim chce, a to hodně málo, musí soukromí lékaři jako protizbraň nají skuliny ve výkaznictví. Kdyby se tyhle skuliny zalepily, pak lékaři zbankrotují. A tohle všichni moc dobře ví. Ekonomika naší medicíny jsou Potěmkinovi vesnice. Jediní kteří to neví, a přitom se jich to bezprostředně týká, jsou pacienti.

joe Neschopnost účinné kontroly a revize  | 7. 08. 2011 10:09

ze stran ZP je také zapříčiněna stávajícími špatnými zákony. Když berňák objeví nějaký podvod - čaká hříšníka : doplacení zjištěné částky, penále a pokuta. Jejichž přesná výše je určena zákonem a je pěkně mastná. Kdežto u ZP se jedná pouze o doplacení zjištěného rozdílu ve formě strhnutí částky z příští platby ZP a další dvě sankce už nejsou možné. Je to jako si půjčit u banky, kde je dost velká možnost, že nebudu muset platit nic - a nebo jenom pouze půjčenou částku s úrokem O %. Takže bych na revizáky zas až tak nenadával.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné