Výpověď podepsalo už 121 lékařů a sester

Titulní obrázek

Výpověď z pracovního poměru v karlovarské nemocnici na protest proti dosavadnímu dění v Karlovarské krajské nemocnici (KKN), a. s., pod kterou toto zdravotnické zařízení spadá, už podepsalo 121 lékařů a zdravotních sester z celkového počtu pěti set šedesáti…

Zdravotní ředitelkou KKN se má stát předsedkyně představenstva Věra Procházková

„Výpovědi, které jsou datovány k 31. lednu, jsou shromažďovány na jednom místě a do konce ledna, až přijde z našeho pohledu vhodná chvíle, budou hromadně podány,“ uvedl Jaroslav Žák, jenž na začátku roku rezignoval na protest na post primáře interního oddělení karlovarské nemocnice. „Bude jich přibývat, takže to vypadá, že tu 1. dubna po vypršení výpovědní lhůty nebude ani noha,“ dodal Žák s tím, že výpovědi se zatím týkají především interního, neurologického, radiologického a chirurgického oddělení nemocnice.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Fakta o karlovarské nemocnici
Krize v karlovarské nemocnici graduje
Lékaři se chystají demonstrovat

„Jsou právně ošetřené, a tedy nezpochybnitelné,“ doplnil s tím, že lékaři spolupracují s Českou lékařskou komorou a také právní kanceláří, jež se sama nabídla s bezplatnou pomocí. „To je velmi nepříjemná záležitost,“ komentoval krajský radní pro zdravotnictví Jiří Mutinský (ODS). „My si ale musíme počkat na realitu těch čísel. Pokud budou pravdivá, bude to nepříjemné,“ dodal s tím, že krajská rada k dění v KKN přijala hned několik usnesení.

„Dostali jsme dopis od předsedkyně představenstva Věry Procházkové a výkonného ředitele KKN Jana Ference, ve kterém nás informují o stávající personální situaci v nemocnici. Upozorňují na zhoršující ovzduší v karlovarské nemocnici a nestabilitu na primářských postech, jež může kvůli dopadu ve vztahu ke zdravotním pojišťovnám negativně ovlivnit rozsah a kvalitu zdravotní péče,“ prozradil Mutinský.

Krajská rada proto pověřila Ference, aby zajistil rozsah a kvalitu zdravotní péče podle smluv se zdravotními pojišťovnami a personální obsazení na uvolněné posty čtrnácti primářských postů, na které primáři na protest rezignovali. Dále má Ferenc přijmout opatření ke stabilizaci hospodaření v KKN. Představenstvu KKN radní doporučili jmenovat na post zdravotní ředitelky její předsedkyni Věru Procházkovou. Současně radní schválili vypsání výběrového řízení na firmu, která zajistí v KKN forenzní audit ekonomických a zdravotnických činností od roku 2004.

„Audit má například porovnat smlouvy na léky, jak byly uzavírány dříve a nyní, či všechna zadávací řízení, jak probíhala, jaké byly ceny,“ vysvětlil první náměstek hejtmana Jan Zborník (ODS).

Připravují demostraci

Lékaři a sestry karlovarské nemocnice chtějí svůj tlak vystupňovat ve čtvrtek 10. ledna při demonstraci před Krajským úřadem v Karlových Varech. Na vstupních dveřích nemocnice umístili ceduli s informací o počtu podepsaných výpovědí.

„Každý den se bude počet na ceduli aktualizovat,“ uzavřel Žák.

Rudolf Voleman, Právo

Ohodnoťte tento článek!