Výpovědi lékařů mohou být jen hrozbou, míní ředitel

chirurgové, operace, chirurgie

Lékařské odbory oznámily včera řediteli brněnské Úrazové nemocnice Karlu Doležalovi, že výpověď ze šedesátky podalo 33 lékařů.

„Někteří se údajně ještě rozhodují. Nejhorší situace je v traumatologii, ze třinácti tamních lékařů máme jedenáct výpovědí. Kdyby odešla jen polovina lékařů, musíme nemocnici redukovat,“ sdělil Právu Doležal. Připustil však, že ze strany lékařů a jejich odborového klubu jde patrně o taktiku, aby vládu co nejvíce přitlačili.

„Nejde jim za každou cenu o peníze, přesto předpokládají, že s problémem nízkých platů, přesčasů a nevyhovujícího vzdělávacího programu bude vláda něco dělat. Čím více bude problém odsouvat, tím rychleji se doktoři připraví na odchod do ciziny – zlepší se například v jazyku,“ říká ředitel úrazovky.

Snaze lékařů odejít ředitel rozumí. V zahraničí budou mít více času na sebevzdělávání, nebudou přesčasy. „Už si chystám bílý plášť, abych pacienty alespoň nosil a utěšoval,“ dodává s nadsázkou šéf Úrazové nemocnice.

Kritická situace může nastat v Nemocnici Kyjov na Hodonínsku, kde ohlásili 57 výpovědí, tedy 70 procent všech lékařů. V břeclavské nemocnici podepsaly výpověď tři čtvrtiny lékařů.

V brněnské nemocnici Milosrdných bratří mají na stole výpovědi 23 lékařů z 85. Jeden z těch, kteří dávají výpověď, Právu pod příslibem anonymity řekl, že výpověď podal spíše jako ultimátum vládě.

Ohodnoťte tento článek!