Výpovědi nejsou vydírání

mikrofon, média, rozhovor

Devětadvacetiletý gynekolog Tomáš Rusnok je předsedou místní organizace Lékařského odborového klubu (LOK-SČL) v Městské nemocnici Ostrava. I on podal k poslednímu prosinci výpověď.

Ředitel fifejdské nemocnice má v ruce 96 výpovědí lékařů. Vytrváte, nebo už někdo uvažuje o stažení výpovědi?

Jedna výpověď byla stažena, ale dopředu jsme o tom věděli.
Jsme jednotní, a doufám, že vytrváme, protože to je jediná možnost, jak něčeho dosáhnout.

Z jakých oborů jsou lékaři, kteří podali výpovědi?

Jsou to zásadní obory, na kterých stojí nemocnice. Tedy ARO, chirurgické obory, interna, gynekologie, pediatrie. Jde asi o čtyřicet procent lékařů, kteří podali výpovědi.

Hrozí tak kolaps nemocnice?

Z předcházející odpovědi vyplývá, že by k tomu mohlo dojít.

Vezmete si to na svědomí? Mnozí, včetně prezidenta, tvrdí, že jde o vydírání, že berete pacienty za rukojmí.

Tohle osočování mě opravdu dráždí.Naneúnosnou situaci v odměňování a v systému vzdělávání upozorňujeme už dlouho. Minimálně od loňského jara ministerstvo ví, že v krajní situaci podáme výpovědi. Nikdo to ale neřešil a neřeší. Už jsme vyčerpali všechny možnosti pro jednání, které jsme měli. Slovo vydírání je něco nezákonného, my podáváme výpovědi v souladu se zákony, je to naše právo. Lékaři nemohou třeba stávkovat. My nemůžeme jako železničáři říct, že vlak dneska nepojede, nemůžeme říct, že tahle paní prostě dneska neporodí. Tak podáváme zákonné výpovědi. Je to, uznávám, krajní řešení, ale nic jiného nám nezbývá.

Proč jste výpovědi podali? Co vás nejvíce štve?

Odměňování lékařů je relativně nízké. Po absolvování náročného šestiletého studia nastoupí lékař-absolvent za tabulkový plat 16 200 korun hrubého. Je to bez služeb, za práci od pondělí do pátku. Pak je zapsán do specializačního programu a bere okolo 17,8 tisíce hrubého. Další zvýšení platové třídy je možné až po získání specializace, což je tak za pět šest let. Ano, máme placené služby a můžeme si při nich vydělat až dvojnásobek. Je to ale přesčasová práce. To znamená, že lékař je v práci čtrnáct dnů v kuse. Přitom se musí vzdělávat, má ohromnou odpovědnost.

Požadujete až trojnásobné navýšení základního platu. Proč by zrovna lékaři měli dostat přidáno? Každý by chtěl brát větší výplatu a mít srovnatelné příjmy jako jeho profesní kolegové v západní Evropě. Ale kde brát, když v rozpočtu není?

Naše výplaty jdou hlavně z peněz, které na účtech nastřádaly zdravotní pojišťovny. Ty mají nyní na ně rezervy okolo čtrnácti miliard. Ale je logické, že se jich dobrovolně nechtějí vzdát a – místo než na mzdy – je investují třeba do nějaké stavební činnosti. Muselo by dojít ke změně legislativy, úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví a dalších, aby pojišťovny navýšily platby.

Jaká část doktorů z fifejdské nemocnice odejde do zahraničí?

Nikdo v jádru odcházet nechce, všichni chceme pracovat tady, ovšem za důstojných podmínek. Kdo chtěl do zahraničí odejít, už asi odešel. O odchodu třeba do Německa nebo Rakouska uvažují hlavně mladí lékaři, kteří tady nemají ještě rodinu a další závazky. Je to jen malá část těch, kdo výpovědi podali.

Co bude dělat ten zbytek, pokud vláda vašim požadavkům nevyhoví?

Na pracovním úřadu zřejmě neskončí. Někteří se budou věnovat svým soukromým praxím, jiní si dají třeba měsíc pauzu, a až opadnou emoce, bude se jednat o návratu.

Co budete dělat vy?

Rád bych zůstal ve fifejdské nemocnici, ale pokud to nepůjde za lepších podmínek, zvažuji, že odejdu do Německa.

Ohodnoťte tento článek!