Přejít na obsah

Výpovědi se Praze nevyhnou, podali je hlavně neurologové

zpět
20.12.2010
podpis, dokumenty
zvětšitpodpis, dokumentyZdroj: wordpress.com

podpis, dokumenty | Zdroj: wordpress.com

 

Předpoklad, že se akce Děkujeme, odcházíme, Praze nejspíše vyhne, nevypadá nyní příliš pravděpodobně. Podle údajů odborářů výpověď podala většina neurologů, jen z VFN jich má odejít 35.

Hypotéza, že akce Lékařského odborového klubu Děkujeme, odcházíme má podporu zejména mimo hlavní město, se ukázala jako neopodstatněná. Nepadlo zde sice rozhodně nejvíce výpovědí v zemi, i tak jsou ale čísla poměrně vysoká.

Odcházejí zejména neurologové, z jednotlivých nemocnic až 70 procent. V případě VFN jde o 35 neurologů.

„Zbývajících 30 procent jsou převážně kolegyně na mateřské a penzisté. Pokud se nic nezmění, zůstanou po uplynutí výpovědní doby na klinice většinou jen kolegové bez atestace a kolegové v důchodovém věku,” uvedl pro ČTK lékař Ondřej Doležal ze specializovaného centra pro léčbu roztroušené sklerózy na neurologické klinice VFN.

Podané výpovědi podle něj zcela zastaví na neurologické klinice VFN provoz elitních center pro diagnostiku a výzkum roztroušené sklerózy a Parkinsonovy nemoci a mozkových příhod. Stejně tak prý zastaví i provoz lůžkové části kliniky.

Do zahraničí lékaři nechtějí

Důvod odchodu mají lékaři stejný, jako jejich kolegové po republice. „Peníze dnes jdou hlavně do betonu a předražené techniky, na léčbu pacientů se nedostává,“ zlobí se Doležal.

Odchod do zahraničí přitom neplánuje žádný ze specialistů z VFN, od března 2011, kdy jim skončí výpovědní lhůta, jsou však rozhodnuti neposkytovat léčebnou péči. Pravděpodobně by tak skončili v privátní sféře.

Heger odhaduje počet výpovědí na 700

Odbory tvrdí, že výpověď v tuto chvíli potvrdilo 3500 lékařů, očekávají ale, že se jejich počet do konce týdne vyšplhá až na 4000. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ale doufá, že číslo bude ve skutečnosti mnohem nižší.

Podle něj svou hrozbu nakonec uskuteční maximálně 700 až 800 lidí. „Jestli jich odejde z těch 4 tisíc maximálně 700 nebo 800 lékařů, tak tak to bude pro mě velké překvapení,“ uvedl Heger v Otázkách Václava Moravce.


Klíčová slova

Autoři

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Výpovědi se Praze nevyhnou, podali je hlavně…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Výpovědi se Praze nevyhnou, podali je hlavně…

Komentáře

dalších 20 komentářů
člověk léčený placeno pláčem  | 20. 12. 2010 23:00

Soukromé vteřiny rozhodování.Kdy opouštím a proč.

98 K lékařům, co nepodali výpovědi.  | 20. 12. 2010 22:50

Vážení kolegové, podání výpovědi v rámci akce D-O je svobodným rozhodnutím každého lékaře zaměstnance. Skutečnost, že většina lékařů zaměstnanců výpověď nepodala stojí za zvážení, neboť nevěřím, že většina lékařů v nemocnicích je se svým současným sociálním statusem spokojena. Podání výpovědi s tím, že nevím co bude dál, je velkým aktem občanské statečnosti. Je jasné, že na takový projev občanského uvědomění každý nemá. Někdo prostě ve své přirozenosti není schopen protestovat tímto způsobem, někdo se velmi bojí o to, že by mohl přijít o místo, na kterém mu záleží, někdo nemůže podat výpověď protože by šel proti názoru svého životního partnera, někomu je vyhrožováno a někdo je prostě se současným stavem spokojen, jako např. profesor Beneš,. Důvodů, proč většina lékařů zaměstnanců výpověď nepodala může být mnoho a tak jako je svaté právo každého zaměstnance výpověď podat, tak je svaté právo každého zaměstnance výpověď nepodat. Jen se na Vás obracím se zásadní prosbou, Když budete pracovat na svých pozicích po 1.3. neporušujte zákony této země. Nenechte se dotlačit k porušování zákoníku práce a překračování počtu přesčasových hodin. Dodržování zákonů je povinností každého občana a byl bych velmi vděčen, kdybyste tuto občanskou povinnost dodržovali. Těm, kteří se tak zachovají dopředu děkuji.

člověk léčený Síla je v penězích  | 20. 12. 2010 22:40

Miliardy a jejich vyjednávání.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné