Výpovědi stáhneme, až vláda schválí platy

podpis, pero, smlouva, dohoda

Lékaři čekají na středu, kdy má vláda schválit zvýšení platových tarifů. Kalousek: Vláda je připravena, ale chce to začít stahovat výpovědi.

Lékaři, kteří chtějí začít stahovat výpovědi z nemocnic, už čekají jen na tři věci: až dnes šéf odborářů Martin Engel řekne, jestli mají za jeho místo ve vinohradské nemocnici bojovat, až vezme zpět padesát lékařů nemocnice v Uherském Hradišti a až vláda ve středu skutečně schválí nové platové tabulky.

„Teď začne drama s návraty do nemocnic,“ předpovídal už v závěru minulého týdne odborář Miloš Voleman, zatímco se ostatní radovali, že protesty končí. Akce Děkujeme, odcházíme sice skončila, ale lékaři se zatím nevracejí.

Například internistka Šárka Drinková už sice mezi svými kolegy na Vysočině podpisy pro hromadné stažení výpovědí sbírá, ale ředitelům zatím nic nedává. Memorandum s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem je sice od pátku podepsané, jenže dohoda o solidaritě jí velí počkat na to, až budou mít svůj návrat jistý všichni lékaři, kteří se do protestu zapojili.

Nejviditelnější je případ Martina Engela, šéfa Lékařského odborového klubu (LOK), kterého odmítá vzít zpět Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Na jeho místo radiologa si už prý našla náhradu. Engel se chce ke svému případu vyjádřit až dnes, ale podle jeho odborářského i nemocničního kolegy Volemana je tvrzení nemocnice lživé. „Smlouva podepsána není, náhradou má být studentka, která ještě nemá po škole, může to být maximálně smlouva o smlouvě budoucí,“ říká Voleman.

Mluvčí vinohradské nemocnice Jana Jelínková typ smlouvy pro nového lékaře neupřesnila. „Nevím, jak to je, řeknu vám jen, že od prvního dubna nastoupí,“ uvedla.

Nicméně zmíněný případ nemusí být hlavním problémem návratů ostatních lékařů do nemocnic. Dnes totiž pravděpodobně oznámí, že na svém místě netrvá a že za něj ostatní bojovat nemusí. „Není to totiž ve skutečnosti žádný extrémní radikál a nikdo z nás už nechce udělat krok zpátky,“ vysvětluje odborářka Drinková.

Problémy v Uherském Hradišti

Složitější je situace v Uherském Hradišti. Tam totiž vedení odmítá vzít zpět všech padesát lékařů, kteří jsou ve výpovědi. Řešení by tak dnes měl začít hledat přímo Zlínský kraj, který je zřizovatelem nemocnice. Hejtmani se totiž zavázali, že ředitele nemocnic vyzvou, aby lékařům návrat umožnili. Potvrzuje to i mluvčí Zlínského kraje Gabriela Dvorníková. „Všechny naše nemocnice mají doporučení vzít lékaře zpět, ale rozhodnutí je v rukou managementu,“ uvedla Dvorníková.

Pokud jde o samotné stahování výpovědí, tak lékaři mají připraven následující mechanismus: nejprve to zkusí ti, kteří jsou potenciálně nejvíc ohroženi – tedy třeba právě představitelé LOK. Teprve pak se mají začít vracet ostatní. Ovšem například plzeňský koordinátor LOK Jiří Náhlovský by ve svém případě na dodržování dohody o solidaritě netrval. „Bral jsem to jako risk místa už při vstupu do té akce a myslím, že v téhle chvíli je víc dobro většiny než prospěch jednotlivce. Navíc, když si člověk něco vyvzdoruje, tak se tam pak ani nemusí cítit dobře,“ popsal.

Pokud by však hrozilo, že se některá nemocnice bude chtít třeba odborářů cíleně zbavit, jsou podle informací HN lékaři připraveni masově vypovídat dohody o přesčasech, a dostat tak ředitele pod tlak. Bez přesčasových služeb by totiž bylo nutné najet na trojsměnný provoz, což klade větší nároky na personální zajištění.

Vláda o dohodě jedná ve středu

Pro lékařské odboráře je však vůbec nejdůležitější, aby se konečně začaly plnit dlouhodobější cíle, s nimiž memorandum počítá – tedy zefektivnění nemocnic nebo protikorupční opatření. „My proto garantujeme, že z naší strany dohoda platí,“ shrnuje Voleman.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Výpovědi stáhneme, až vláda schválí platy
Ohodnoťte tento článek!