Přejít na obsah

Výpovědi v nemocnici stále platí

zpět
23.1.2011
lékaři, chodba, výpověď
zvětšitlékaři, chodba, výpověďZdroj: www.rwd.com

lékaři, chodba, výpověď | Zdroj: www.rwd.com

 

Čtyřiatřicet výpovědí lékařů v Nemocnici Pelhřimov stále leží na stole ředitele Jana Mlčáka. Ani jedna z nich nebyla vzata zpět.

Představitelé kraje i ministr zdravotnictví označují Nemocnici Pelhřimov jako jedinou schopnou poskytnutí intenzivní péče a ARO v kraji.

Samotní lékaři jsou v tomto ohledu daleko skeptičtější. „Pokud nedojde k dohodě, bude mít nemocnice velký problém zajistit akutní péči jenom v rámci Pelhřimovska. Rozhodně nemá síly na to, aby zvládla celý kraj. To je absolutně nemožné. To, co proběhlo v médiích, bylo do určité míry zkreslené. Rozumím snaze politiků v této situaci podávat optimistické informace. Myslím si však, že situace je tak vážná, že to není rozumné,“ sdělil zástupce primáře ARO a předseda pelhřimovského lékařského odborového klubu Josef Suk. Na ARO podali výpověď čtyři z deseti lékařů. Z chirurgie odchází osm ze třinácti lékařů. V případě, že by nikdo výpovědi nestáhl, ocitla by se v kolapsu gynekologie, odkud odchází šest ze sedmi lékařů. „Počet výpovědí není tak velký, aby ohrozil chod důležitých oddělení v nemocnici.

Jsme schopni pro pacienty zajistit intenzivní péči a ARO v rámci vlastních kapacit,“ řekl Jan Mlčák s tím, že větší personální nedostatky výrazně pocítí gynekologické oddělení. Mluvit o tom, jak se zabezpečí provoz intenzivní péče, až exodus lékařů nastane, tedy zhruba za dva měsíce, je podle něho předčasné.

Mezi lékaři na odchodu jsou jak členové odborů, tak i ti, kteří v odborech nejsou. Naopak někteří členové odborů výpověď nepodali. Plnou podporu mají signatáři výzvy Děkujeme, odcházíme ze strany oblastního sdružení České lékařské komory.

V pondělí 28. února ošetří, coby lékař havlíčkobrodské nemocnice, svého posledního pacienta. „Co bude pak, v tuto chvíli ještě přesně nevím. Jsem v kontaktu s několika nemocnicemi ve Velké Británii. Vyřizuji si registraci u tamní lékařské komory, zajišťuji úřední překlady veškerých dokladů o vzdělání a dosavadní praxi. Jisté je, že i v novém působišti budu pracovat na infekčním oddělení. S garantovaným počtem hodin a za mzdu, která dosahuje několikanásobku mé mzdy současné,“ konstatuje lékař. Jedním dechem dodává, že to rozhodně nebude období lehké, zejména pak jeho první dny a týdny.

„Mám rodinu, mě, manželku i naše dvě děti čekají velké změny. Do Británie nejprve odjedu sám. Žena a děti za mnou přijedou, až tam vybuduji optimální zázemí. S angličtinou problémy nemám. Manželka a dcera základy řeči znají, synek je ještě malý,“ říká Liška.

Častá interpretace akce Děkujeme, odcházíme ve stylu „berou si pacienty jako rukojmí,“ Miroslavu Liškovi osobně vadí.

„Dlouhá léta se ví, v jakém začarovaném kruhu se zdravotnictví v této zemi pohybuje. Dvacet let to nikdo z politiků a odpovědných lidí neřešil. A teď přicházejí s touto nesmyslnou a nepravdivou argumentací,“ zlobí se lékař.

„Se svými pacienty jsem o tom všem už mnohokrát hovořil. Zajímá je to, ptají se.

Jsem přesvědčen, že naše kroky a rozhodnutí, byť je velmi razantní, chápou“. Současnou životní etapu lékaře Miroslava Lišky budeme sledovat i nadále. Čtenáře s ní seznámíme zhruba za měsíc.


Klíčová slova

Autoři

Jan Cihlář, Regionální deník

Komentovat článek: Výpovědi v nemocnici stále platí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Výpovědi v nemocnici stále platí

Komentáře

dalších 9 komentářů
haalis Výpovědi stále platí  | 23. 01. 2011 23:26

Vážená Jano z Třinecka, zaujala mne věta: "To, že nebudou nemocné léčit - je brutální, ale zároveň se neslučuje s přísahou lékaře," Jakou přísahu máte na mysli?

Jana z Třinecka Výpovědi stále platí  | 23. 01. 2011 23:12

odpovídám k příspěvku Milá Jano! K tomuto nelze dodat nic, nevím jak kvalitního lékaře jste porovnával k řemeslníkovi.. K jak schopnému řemeslníkovi, jaký plat s jakým platem. Nevím, zda je Vám známo, jaké platy mají zdatní řemeslníci. Například rozdíl je zda je v závislé činnosti, ači je OSVČ, rozdíl je také ve kvalitě.... Vaše vyrovnání se mi nezdá. Ale nemohu mu oponovat, neuvedl jste jak jste srovnání prováděl. Jana Mimochodem : lékař, dobrý lékař je štěstí pro pacienta! Dobrého, schopného řemeslníka dtto je třeba hledat. Lajdáky, nezodpovědné jedince najdeš ve všech profesích..... Mohla bych vyprávět.

Jana z Třinecka Výpovědi stále platí  | 23. 01. 2011 23:01

Chápu dostatečně vše, o co se snažíte ve zdravotnictví. V pořádku. ALE proč formou postavit pacienty jako své rukojmí? Neznám dostatečně problematiku pojišťovny - nemocnice - postavení nemocnic - léky, platy. Ovšem vím, že jednotlivé problémy lze řešitrázně a statečně na úrovních, které jsou k dispozici! Ne postavit před národ skutečnost: buď zvýšení platů, nebo nebudeme léčit. To, že nebudou nemocné léčit - je brutální, ale zároveň se neslučuje s přísahou lékaře, etikou, kt. by měl dodržovat. Stále tvrdím: TUDY vést válku za platy NEJDE! Jana

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné