Výpovědí v Ústí hrozí 59 lékařů

Lékařský odborový klub počítá výpovědi. Ty se hromadí z celého kraje. Nad Krajskou zdravotní navíc visí žaloba.

Děkujeme, odcházíme, vzkazují lékaři svým zaměstnavatelům. V ústecké Masarykově nemocnici tak zatím učinilo devětapadesát lékařů. „Z ústecké nemocnice jsme doposud obdrželi devětapadesát výpovědí. Jednačtyřicet jich máme z Mostu a dvacet z Teplic,“ doplnil čísla Jan Sedláček, který akci Lékařského odborového klubu koordinuje. Čísla z ostatních nemocnic, jež provozuje Krajská zdravotní (KZ), budou známy zřejmě po víkendu. Poté také bude klub rozesílat výpovědi do nemocnic. Jestli hrozí některým oddělením odchodem lékařů kolaps, zatím Sedláček specifikovat nechtěl. „Informace o odděleních, ze kterých odejde nejvíc lékařů, necháme na později,“dodal Sedláček.

Dle informací Deníku by v ohrožení mohla být například ústecká radiologie, kde by údajně mohlo odejít až sedmnáct z jednadvaceti lékařů. Vrchní radiologický asistent Petr Koštál se k možnému odchodu lékařů z oddělení nechtěl vyjadřovat. „Takovou informaci vám říct nemohu,“ řekl pouze. Mluvčí KZ Jiří Vondra potvrdil, že výpověď chce opravdu podat bezmála šedesát lékařů. Chod nemocnice by to podle něj ale ohrozit nemělo. „Ve smlouvách je dvouměsíční výpovědní lhůta, což dává nemocnici čas situaci řešit,“ řekl. Už nyní přitom v Masarykově nemocnici chybí do optimálního stavu přibližně dvacet lékařů. Krajská zdravotní ale už začala i s propouštěním na nezdravotnických pozicích. „Po reorganizaci, která probíhá, sníží KZ stav zaměstnanců o devětapadesát pracovních míst v rámci celé společnosti,“ řekl k tomu Vondra. Konkrétně se jedná o snížení na úseku řízení a správy majetku, úseku systému řízení a úseku řízení lidských zdrojů. Dojde ke zrušení jedenácti neobsazených míst. Patnáct zaměstnanců skončí pracovní poměr sjednaný na dobu určitou nebo odejde do důchodu a třiatřicet jich ukončí poměr dohodou nebo na základě výpovědi. „V Masarykově nemocnici ukončíme pracovní poměr s osmi zaměstnanci,“ uvedl Vondra.

Další problém se na Krajskou zdravotní valí z ministerstva financí ČR. To chce v nejbližších dnech podat na Krajskou zdravotní trestní oznámení kvůli podezření z plýtvání penězi při nákupu zdravotnické techniky. Deníku to potvrdil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. „V nejbližších dnech by měly být hotové dva audity. Jeden jsme dělali sami, druhý pro nás dělala firma Deloitte. Poté dáme podnět orgánům činným v trestním řízení,“ řekl k tomu Jakob. „Podezření je na předraženost a nehospodárnost,“ dodal mluvčí. Jiří Vondra říká, že společnost nezpochybňuje právo na podání trestního oznámení. „Zaráží nás ale, že ministerstvo neuvádí jeho přesné důvody. Oznámení vítáme, aspoň se vše dostane z roviny spekulací a prokáže se, že KZ postupovala korektně,“ dodal Vondra.

Ohodnoťte tento článek!