Vypovídání smluv nemocnicím je prý zásah do hospodářské soutěže

nemocnice, chodba, handicap

Vypovězení smluv se zdravotními pojišťovnami všem nemocnicím je podle asociace menších nemocnic zásahem do hospodářské soutěže a měl by to posoudit antimonopolní úřad. Asociace velkých nemocnic tak kritická není. Záleží podle ní na tom, jakým způsobem pojišťovny nemocnice posoudí. Smluvní nejistoty v příštím roce, než se dočkají smlouvy nové, se nemocnice s proslulými centry neobávají, menší nemocnice ano.

Na vypovězení smluv se dnes shodly zdravotní pojišťovny s ministerstvem zdravotnictví, podepsaly memorandum. Výpovědi začnou rozesílat v prosinci. Od roku 2012 by už měly mít nemocnice smlouvy nové. Pojišťovny využijí akce k tomu, že na nepotřebná lůžka smlouvy neuzavřou. Skončit mohou celá oddělení i nemocnice. Cílem je zrušit 10.000 z 62.000 lůžek a uspořit.

Podle právníka Asociace českých a moravských nemocnic Stanislava Fialy se ale rušením lůžek nic neušetří. Nemocnice nejsou placeny podle počtu lůžek. Neušetří se podle něj nic ani rušením malých nemocnic, běžnou péči poskytují levněji než velké nemocnice.

Fiala připomněl, že ministerstvo řídí třetinu lůžkové kapacity, ve svých zařízeních může lůžka rušit i bez memoranda. Zřejmě tedy podle Fialy je cílem zrušit lůžka v regionech, tam ale jsou za nemocnice odpovědné kraje. „AČMN neodmítá objektivně nutnou a potřebnou restrukturalizaci nemocniční péče. Měla by se však dít na základě odpovídajících statistik a analýz,“ řekl Fiala ČTK.

„S tím my nic neuděláme, je otázka, jakým způsobem bude pojišťovna nemocnici posuzovat,“ řekla ČTK šéfka Asociace nemocnic a ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová. Pojišťovny by podle ní hlavně měly zkontrolovat podle nové vyhlášky o personálním a věcném vybavení, zda nemocnice má personál v potřebném počtu. Problém může mít nemocnice, která dostatek lékařů a sester nemá.

Pojišťovny by také měly vycházet z dat o obsazenosti lůžek, počtech výkonů a přihlédnout k erudici lékařů. Takové údaje k dispozici jsou. Co nelze z čísel zjistit je, zda se o léčbu zajímá víc pacientů, než jaké jsou kapacity nemocnice, ve výkonu se tento zájem neukáže. Přitom je pro osud nemocnice důležitý, řekla Kunová.

Z rušení lůžek ani nejistoty kvůli nové smlouvě nemá obavy ředitel pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman. ČTK řekl, že budou od ledna univerzitní nemocnicí, v nosných oborech jako je traumacentrum, kardiocentrum a centrum popáleninové medicíny nepředpokládá omezení péče. Nemocnice sama zrušila 200 lůžek, má jich teď 1100, počítá se už jen s drobnými úpravami lůžkového fondu.

Fakultní nemocnice Brno zrušila 127 lůžek, do konce roku zruší dalších 29. Místo nich vytvoří v dětské nemocnici lůžka pro rodiče, aby mohli být se svými dětmi 24 hodin denně. Zrušení lůžek podle ředitele Romana Krause „nepřineslo prakticky nic“, a už vůbec ne peníze, ze kterých by bylo možno přidat na platech zdravotníkům. Nic nepřineslo zrušení tří lůžek podle ředitele Bořka Semráda ani malé nemocnici na jihu Moravy v Tišnově.

Olomoucká fakultní nemocnice zruší do konce roku 12 lůžek na onkologické klinice. Zrušila už 99 lůžek, dalších 98 technicky uzavřela. Provoz se zefektivnil, péče o pacienty omezena nebyla. O dalším využití zavřených lůžek se rozhodne po jednání s pojišťovnami, mohla by být převedena na lůžka sociální či následné péče, řekl ČTK mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Krnovská nemocnice zrušila v půli října zhruba stovku lůžek, nyní jich má 540. Slezská nemocnice v Opavě měla na počátku roku 582 akutních lůžek, počítá se zrušením 40 až 50. O zhruba stejný počet rozšíří místa v léčebně dlouhodobě nemocných. „V obou nemocnicích už došlo k takové redukci lůžek, že další omezení by s největší pravděpodobností bylo na úkor péče o pacienty,“ řekl ČTK šéf obou nemocnic Ladislav Václavec.

Ohodnoťte tento článek!