Vyřazení Ireny Storové z výběrového řízení na ředitele SÚKL je neplatné

Irena Storová

Výběr nového ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) bude zřejmě pokračovat. Vyřazení jediné účastnice, pověřené ředitelky Ireny Storové, bylo neplatné.

Rozhodnutí státního tajemníka ministerstva zdravotnictví Ivo Benedy zrušil jeho nadřízený, náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký. Zdeněk Blahuta, který ústav vedl do listopadu, odešel na vlastní žádost.

Ministerstvo posun ve výběrovém řízení uvítalo. „V tuto chvíli bude ustanovena odborná výběrové komise, která posoudí kvalifikační a další předpoklady daného uchazeče. Očekáváme, že by komise měla zasednout v průběhu měsíce,“ řekla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Státní tajemník ministerstva vyřadil jedinou uchazečku a výběrové řízení zrušil. Storová, přestože byla zástupkyní ředitele SÚKL, podle něj nebyla představeným podle služebního zákona, a proto se nemohla do tendru přihlásit. Postránecký na základě její stížnosti na vyřazení zrušil usnesení státního tajemníka a konkurz bude pokračovat.

SÚKL má na starosti například povolování nových léků nebo jejich kontroly. Shromažďuje také údaje o nežádoucích účincích. Zajišťuje i provoz systému elektronických receptů, které začali lékaři povinně vydávat od začátku tohoto roku.

Systém kritizovala lékařská veřejnost, lékárníci i pacienti, je podle nich nevyzkoušený a nepřináší žádné výhody. Praktičtí lékaři tvrdí, že je systém zdržuje až hodinu denně. Nové vedení ministerstva lékařům garantovalo, že první rok za jeho nepoužívání nebude udělovat pokuty. Od začátku příštího roku chce spustit jeho další funkce jako kontrolu duplicit a vzájemného působení léků nebo takzvaný lékový záznam, tedy seznam všech užívaných léků pacienta, do kterého budou moci nahlížet všichni jeho lékaři.

Bývalý ředitel ústavu Blahuta krátce před svým odchodem v dopise adresovaném tehdy předsedovi ANO a nyní premiérovi v demisi Andreji Babišovi napsal, že SÚKL je na systém elektronických předpisů připraven, i když odpůrci tvrdí opak. Hlavním důvodem odporu jsou podle něj vazby mezi lékaři a lékárníky nebo lékaři a farmaceutickými firmami a účelovost předepisování léků. Lékaři i lékárníci to ale odmítají.

Ohodnoťte tento článek!