Výrobce léčiv Angelini loni zvýšil tržby o sedm pct. na 1,11 mld.

Brněnskému výrobci a distributorovi léčiv Angelini Pharma ČR loni stouply tržby o sedm procent na 1,11 miliardy korun. Postupně se tak vracejí na úroveň před rokem 2013, kdy klesly pod jednu miliardu.

Zisk se loni zvýšil o třetinu na téměř 49 milionů. Firmě se podařilo úspěšně vrátit na rumunský trh a roste prodej léků v Česku, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.

Zásadní obrat pozitivním směrem nastal už v roce 2014, kdy se export zvýšil o 34 procent. Loni stoupl o další čtyři procenta na 369 milionů korun. Nejvíce se vyváží stále do Polska a na druhé místo se vrátilo právě Rumunsko, za nimi je Slovensko a Bulharsko. Hodně vyváží firma také do zemí bývalého Sovětského svazu.

Prodej v Česku loni rostl rychleji než export, a to o osm procent na 741 milionů korun. Loňský rok znamenal důležitý obrat, protože v roce 2013 firma výrazně ztratila ukončením dvou důležitých kontraktů, a ještě loni pak mírně ztrácela. Pětinu prodaných výrobků tvoří přípravky na léčení revmatologických a ortopedických potíží, pětina jsou volně prodejná léčiva a kosmetika. Podstatnou část tvoří také psychofarmaka.

Firma dodává na trh jak léčiva vlastní výroby, tak léky od jiných výrobců a každý rok se snaží přicházet na trh s novinkami a registruje na trzích nové přípravky. „Nejvyššího nárůstu prodejů jsme dosáhli u těch, které pomáhají při respiračních onemocněních. Důvodem byl jejich vyšší výskyt a také posílení našeho tržního podílu. Významný nárůst prodeje zaznamenal i přípravek, který slouží jako antidepresivum,“ uvedl ve zprávě jednatel Jozef Urban.

Počet zaměstnanců se v posledních letech mírně snižuje a loni pro firmu pracovalo 105 lidí. Na českém trhu působí 23 let, v roce 2007 se stala součástí italské skupiny Angelini. Ta do ní vstoupila jako globální strategický partner.

Ohodnoťte tento článek!