Přejít na obsah

Výrobce léků zaplatil

zpět
16.9.2008

Chcete strávit exotickou dovolenou zdarma, a ještě díky tomu získat dlouhodobé přilepšení k platu? Máte šanci - pokud patříte mezi ty správné lékaře. Před rokem HN upozornily na konkrétní případ, kdy společnost Apotex nabízela urologům za předepisování jejích léků safari v Keni...

Ministerstvo zdravotnictví chce konečně zakročit proti korupci

„Vztahy mezi firmami a lékaři důkladně prověříme,“ slíbil tehdy ministr Tomáš Julínek.

Výsledek jeho snažení? Včera ho ukázala televizní reportáž v pořadu Reportéři ČT. Nachytala lékaře v komfortním hotelu v egyptském Sharm El Sheiku. Vše platila farmaceutická firma Actavis. Účastníci se ani nesnažili předstírat, že jsou na odborném kongresu, jak Actavis tvrdil.

Vydržíme deset dní?

„Nejrůznější podezřelé akce pro lékaře se konají snad už každý týden,“ potvrzuje David Ondráčka z Transparency International. Není divu, že jsou firmy tak aktivní. Na tuzemském trhu se prodá ročně léků za víc než čtyřicet miliard korun. A konkurence je tvrdá.

Nejoblíbenější cestou, jak korumpovat lékaře, jsou právě zájezdy. „Můžeme už žertem mluvit o virtuální cestovce Medica Travel - tedy kdyby šlo o žert, a ne o zdraví pacientů,“ říká lékař Jan Hnízdil, který na nebezpečí korupce mezi firmami a lékaři dlouhodobě upozorňuje. Akce Actavisu byla ale silnou kávou i pro něj. „Většinou se to maskuje jako kongres nebo seminář, tady nebyl ani odborný program,“ říká.

Televizní záběry svědčí o průběhu egyptské akce jasně. Desítky pozvaných lékařek a doktorů v bazénu, u stolů s občerstvením - ale po kongresu ani stopy. „My jsme přemejšleli, jak tu vydržíme deset dní…,“ stěžoval si na nudu jeden z účastníků.

Italové šli do toho

Zástupci Actavisu ani televizi, ani HN své počínání nevysvětlili. „Na toto nařčení a udání může reagovat jen pan ředitel Eduard Sirotný, a ten tu není,“ sdělila včera pracovnice Actavisu na dotaz HN, jak proběhla akce v Egyptě.

Stejně jako v případě Apotexu, i akce Actavisu měla přinést firmám základní efekt: předepisování právě jejich léků. Skrytá televizní kamera načapala lékařku, která s takovým návrhem souhlasí. Lékař tak „spoluprací“ s firmou může získat permanentní přísun výhod - od pozvání na další údajné kongresy až po peníze přímo na účet. „Pokud lékař vymění lék kvůli výhodě od firmy, už je za hranicí korupce. Je jedno, jestli za to má tužku nebo zájezd,“ konstatoval přitom šéf VZP Pavel Horák. Uplácení lékařů dárky, zájezdy i penězi ze strany firem před časem řešili například v Itálii. Výsledkem byl obří policejní zátah, v němž uvízlo asi na 1300 lékařů i firemních dealerů.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Martin Mařík, Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Výrobce léků zaplatil

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Výrobce léků zaplatil

Komentáře

dalších 23 komentářů
Robert Re:Korupce jako spropitne?  | 19. 09. 2008 11:37

8 MLD korn pro doktory?Rozumím tomu dobře?A nespadl jsi z višně náhodou?

prostituce vynucená  | 18. 09. 2008 12:00

Vynucená prostituce je trestný čin,ne?

honza Korupce jako spropitne?  | 17. 09. 2008 18:52

Nevim jakym zpusobem jsou lekari nuceni ke korupci a prostituci. Je ale velmi smutne,ze ze vsech predeslych prispevku zni schvalovani popsane korupce a je pokladana za normalni stav. Neni duvodem ani omluvou udajne podhodnoceni lekaru. Ostatne podhodnocenych vysokoskolskych profesi je v CR mnoho, mozna vetsina. Jako danovemu poplatnikovi se mi to nelibi, jako pacientovi take ne. Udajne takto farmafirmy vysoli rocne pres 8 miliard Kc. O tolik by mohly byt napr. levnejsi leky.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné