Výrobci léčiv Angelini Pharma klesly loni tržby na 978 milionů

Brněnskému výrobci a distributorovi léčiv Angelini Pharma ČR loni klesly tržby o 132 milionů korun na 978 milionů. Zisk se snížil zhruba o polovinu na 25 milionů. Podle výroční zprávy firmy ve Sbírce listin je jedním z důvodů poklesu sílící tlak na snižování cen ve farmaceutickém průmyslu.

Pod miliardu korun klesly firmě tržby poprvé od roku 2013 a za posledních osm let teprve podruhé. Trend tuzemských prodejů zůstal loni na podobné úrovni jako v předchozím roce, export se však propadl z 369 na 270 milionů. Největšími odběrateli byly Polsko a Rumunsko a dále Slovensko a Bulharsko. Firma dodává na trh vlastní léky, kterých loni vyrobila o devět procent meziročně více, celkem 6,6 milionu balení. Dále na trh dodává léky od jiných výrobců.

Rostoucí a úspěšnou částí portfolia firmy jsou stále oblíbenější přípravky, které se prodávají bez lékařského předpisu. V Česku již loni jejich podíl na tržbách Angelini Pharma dosáhl téměř třetiny. Každoročně firma portfolio rozšiřuje o nově registrované léky, méně využívané naopak stahuje.

Počet zaměstnanců se v posledních letech mírně snižoval, loni se ale trend otočil. Firma měla 112 lidí, meziročně o sedm více. Na českém trhu působí 24 let, dříve jako Medicom International. V roce 2007 se stala součástí italské skupiny Angelini, která do ní vstoupila jako globální strategický partner.

1)
poznámka
Výrobci léčiv Angelini Pharma klesly loni tržby na 978 milionů
Ohodnoťte tento článek!