Výrobci léků požádali Paroubka, ať Rath zastaví kategorizaci léků

Tři desítky zahraničních výrobců léků vyzvaly ve středu premiéra Jiřího Paroubka, aby zasáhl do stanovování cen léků. V dopise ho výrobci požádali, aby nařídil ministru zdravotnictví Davidu Rathovi s okamžitou platností zastavit nové kolo kategorizace léků, které začíná ve čtvrtek…

Praha – Novinářům to ve středu řekla výkonná ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) Jana Mikotová.

Rathův postup ve středu kritizoval i prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba a označil ho za protiprávní.

Rath za požadavkem MAFS vidí jen snahu o co nejvyšší výdělky firem. „Křičí, protože jejich ceny budou na úrovni nejnižších v Evropě a jim klesnou zisky,“ řekl novinářům ministr. Nespokojenost výrobců podle něho podporuje a využívá ODS.

V kategorizaci ministerská komise stanoví, kolik zaplatí za lék zdravotní pojišťovny, a kolik tedy doplatí pacient z vlastní kapsy. Vodítkem bývá cena levného generika, který již není chráněn patentem. Zahraniční léky tak bývají s doplatkem a pacienti dávají přednost domácím výrobkům, na něž nedoplácejí.

„Ministerstvo rozhoduje o 36 miliardách, které za rok pojišťovny zaplatí za léky, neprůhledně a v rozporu s evropským právem,“ prohlásila Mikotová. Uvedla, že výrobci požádali před týdnem o zastavení kategorizace ministra zdravotnictví Davida Ratha, odpovědi se ale nedočkali.

Rath je podle Chudoby v poslední době zdánlivě „umravněn“, avšak ve skutečnosti prý pokračuje v protiprávních krocích. „My samozřejmě tuto vyhlášku napadneme,“ prohlásil Chudoba.

Podle Mikotové je divné, že se na úhradách léků nedomlouvají výrobci s pojišťovnami, ale odboráři a zaměstnavatelé. Rath uvedl, že v komisi jsou tři odborníci z ministerstva zdravotnictví, po dvou z Všeobecné zdravotní pojišťovny, Svazu zdravotních pojišťoven a Purkyňovy lékařské společnosti a po jednom z České lékařské komory a pacientských sdružení. Výsledky jednání budou na webu ministerstva.

Mikotová soudí, že Česko by se mělo při stanovení cen léků řídit takzvanou transparenční směrnicí; podpisem z roku 1997 se k tomu zavázalo. Tato směrnice stanoví přesná pravidla pro určení cen a dává výrobcům šanci, včetně lhůt, aby se proti rozhodnutí odvolali.

Podle Ratha mají tuto možnost výrobci i v Česku – stížnosti na rozhodnutí kategorizační komise projednává komise pro odvolací řízení. „Pravidla jsou transparentně jasná, každý žadatel si podle nich může předem spočítat, jakou úhradu dostane,“ řekl ministr.

Podle Mikotové by pravidla pro stanovení cen měl určit zákon, jak to požaduje EU. Rath k tomu poznamenal, že se snažil prosadit novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která by pravidla stanovila, ale Senát, kde převažují hlasy ODS, ji zamítl. Nezbylo mu tedy nic jiného než k pravidlům kategorizace vydat příkaz ministra.

MAFS si na neprůhlednost stanovení cen léků v Česku stěžovala loni v březnu. Evropská komise v říjnu zahájila řízení pro porušení smlouvy o EU a dala české vládě dva měsíce na vysvětlení právního stavu. Česku nyní podle Mikotové hrozí řízení pro porušení smlouvy u Evropského soudního dvora ve Štrasburku.

„Bral bych jako čestné, kdyby ředitelé firem řekli, že to oni a senátoři ODS zabránili přijetí zákona, a tím vystavili Česko sankcím,“ podotkl Rath.

Kvůli nedodržování směrnice projednávala Evropská komise už sedm stížností – Finsko a Rakousko byly již přinuceny, aby evropské právo při stanovení cen aplikovaly.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Tesař Lubomír

Pokud zahraniční výrobci z ekonomických důvodů opustí český trh, budou psychiatři opět léčit Plegomazinem,praktici Hydrochlorothiazidem, gastroenterologové budou mít tct.amaru atd.Pijavice nebudou mít zisky, lid bude tleskat, že na někoho došlo.Moderní léky ale budou na mimořádný dovoz jenom pro někoho.To ministr veřejnosti nesdělí.Hrozba je to reálná, např firma Bayer k nám kromě snad Aspirinu už nic nedováží.

Ohodnoťte tento článek!