Výrobci léků si stěžují

Rozhodování o tom, jaké léky budou pacientům hradit zdravotní pojišťovny a v jaké výši, je neprůhledné. Komise, v níž chybí zástupci výrobců léčiv a lékárníků, výrazně nadržuje výrobcům generik, tedy starších a méně účinných preparátů. Tvrdí to dvaatřicet zahraničních farmaceutických firem dodávajících léky na tuzemský trh…

Proti ministrovi zdravotnictví Davidu Rathovi vytáhly vlivné farmaceutické firmy. Chtějí, aby premiér Paroubek zastavil kategorizaci léků. Podobná stížnost dorazila i na stůl Evropské komise.

Rozhodování o tom, jaké léky budou pacientům hradit zdravotní pojišťovny a v jaké výši, je neprůhledné. Komise, v níž chybí zástupci výrobců léčiv a lékárníků, výrazně nadržuje výrobcům generik, tedy starších a méně účinných preparátů.

Tvrdí to dvaatřicet zahraničních farmaceutických firem dodávajících léky na tuzemský trh a požadují, aby premiér Jiří Paroubek takzvanou kategorizaci, v níž se rozhoduje, kolik procent z celkové ceny léků uhradí pojišťovny a kolik budou platit pacienti, okamžitě zastavil.

„Ministerstvo rozhoduje o 36 miliardách, které za rok pojišťovny zaplatí za léky, neprůhledně a v rozporu s evropským právem,“ tvrdí výkonná ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických firem Jana Mikotová.

Výrobci se proto chtějí obrátit na evropské orgány a mezinárodní soudy. Podle asociace se komise řídí cenou levných generik. Zahraniční léky tak bývají s vysokým doplatkem, a pacienti se jim proto raději vyhýbají.

Tento postup je v rozporu se směrnicí Evropské komise, která má zaručit všem rovné zacházení. Kvůli nedodržování směrnice se projednávalo už sedm stížností – Finsko a Rakousko byly přinuceny, aby evropské právo při stanovení cen aplikovaly.

Rath za požadavkem MAFS vidí jen snahu o co nejvyšší výdělky firem. „Křičí, protože jejich ceny budou na úrovni nejnižších v Evropě a jim klesnou zisky,“ uvedl.

24 hodin

Ohodnoťte tento článek!